Nowa nerka, jak nowa?

23.07.2019
Przeszczep nerki czy już rutynowy zabieg? foto pixabay

Kłopoty zdrowotne, skutkujące koniecznością usunięcia chorej nerki, to ułamek procenta diagnozowanych przypadków związanych z nefrologicznymi komplikacjami, ale i taka sekwencja zdarzeń nie musi oznaczać problemów w późniejszym życiu.

Tak jest, o ile oczywiście resekcja, czasami tylko częściowa, wyeliminuje źródło problemów. Chirurgia urologiczna w ostatnich latach notuje spektakularne sukcesy. Operacja, choć - jak każda tego typu interwencja chirurgiczna - niesie pewne ryzyko, to z roku na rok coraz mniejsze. Jeśli mówimy o ryzyku, to związane jest ono przede wszystkim ze stanem ogólnym zdrowia chorego, jego wiekiem, aktualnymi i przebytymi chorobami.

Życie z jedną nerką nie oznacza ograniczeń, ważne, aby stale być pod opieką specjalisty. Zmniejszenie tkanki miąższowej powoduje, iż czynność narządu jest w pewnym stopniu upośledzona, nawet jeśli nie manifestuje się to w wynikach badań laboratoryjnych. Skrupulatne monitorowanie stanu rzeczy zawsze jest rozumną asekuracją.

Z kolei przeszczep nerki jest zabiegiem obarczonym zdecydowanie większym ryzykiem niepowodzenia, chociażby związanym z etiologią choroby, trudnościami ze znalezieniem możliwie idealnego dawcy. Precyzyjny dobór immunologiczny jest skomplikowanym procesem, niestety nie zawsze można go określić mianem rozwiązania optymalnego. Najkorzystniej byłoby gdyby dawca był spokrewnionym z osobą chorą. Dodatkowym utrudnieniem w leczeniu osoby z przeszczepem jest konieczność przyjmowania przez nią do końca życia leków immunosupresyjnych.

Parametry pracy przeszczepionej nerki, wraz z biegiem lat, ulegają stopniowej destrukcji. Proces raz przebiega szybciej, raz wolniej. Nie są rzadkie przypadki gdy przeszczepiony narząd pracuje nienagannie przez kilkadziesiąt lat.

Czytaj także:
Czy choroby nerek można uniknąć?
Chora nerka - wymiana ostatecznością
Nerki chorują w skrytości
Nadciśnienie – alert dla nerek

 

 

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę