Bierne palenie to wysokie ryzyko zapalenia zatok

27.08.2018
Bierne palenie dewastuje zatoki /foto: pixabay

Truizmem jest przekonywać, że bierne palenie szkodzi zdrowiu. Oczywiście szkodzi. Stała ekspozycja na dym tytoniowy wiąże się m.in. ze zdecydowanie wyższym ryzykiem przewlekłego zapalenia zatok - wynika z badań opublikowanych ostatnio w Archives of Otolaryngology - Head and Neck Surgery.

Uczestnicy badania, u których zdiagnozowano przewlekłe zapalenie zatok, blisko dwukrotnie częściej informowali o powtarzającej się styczności z dymem tytoniowym (58 proc.) niż osoby, które takich problemów nie doświadczały (28 proc. wskazań).

Wśród tej pierwszej grupy 18 proc. ankietowanych podawało, że na okresowe przebywanie w papierosowym dymie narażeni są w pracy (tak wskazywało 7 proc. respondentów, którzy nie mieli problemów z zatokami).

- Nasze badanie jest jednym z pierwszych, analizujących związek biernego palenia z zapaleniem zatok przynosowych - powiedział prof. C. Martin Tammemagi z Brock University w St. Catherines (Ontario - Kanada). Wynika z nich, że 40 proc. schorzeń, rozpoznawanych jako przewlekłe zapalenie zatok, może być skutkiem biernego palenia.

- Ludzie z chorymi zatokami muszą zdawać sobie sprawę, że ekspozycja na dym tytoniowy, chociażby podczas przyjęcia towarzyskiego, naraża ich na poważne ryzyko - przestrzega prof. C. Martin Tammemagi.

- Wiemy, że bierne palenie wiąże się  z ekspozycją na tysiące podrażniających związków chemicznych, które z pewnością działają destrukcyjnie na układ odpornościowy i prowadzą do inwazji czynników chorobotwórczych - wyjaśnia prof. C. Martin Tammemagi i dodaje: czynniki drażniące w biernym paleniu mogą prowadzić do zmian w przepuszczalności błon wyściełających nos i zatoki, co ułatwia alergenom i toksynom przedostanie się do komórek tkanek tworzących zatoki.

***

Problemy z zatokami? Warto zapytać specjalistów. 

Przypomnijmy, że lekarze z Warsaw Medical Center jako jedni z pierwszych w Polsce wprowadzili leczenie zapalenia zatok przynosowych metodą balonikowania. 

Zapisy na konsultacje: od pon. do piąt. od 8.00 do 20.00 tel. 608 006 106, 608 006 108, recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę