Żelazo zbawienne dla organizmu, ale co za dużo to niezdrowo

03.07.2019
Żelazo w organizmie człowieka foto pixabay

Nadmiar żelaza w organizmie może prowadzić do większego ryzyka bakteryjnych zakażeń skóry - ocenili naukowcy.

Wszystkie ludzkie komórki zawierają nieco żelaza, ale główny jego rezerwuar (70 proc.) to czerwone krwinki. Żelazo odgrywa podstawową rolę w wytwarzaniu hemoglobiny, transportującej tlen z płuc do reszty ciała.

Żelazo pomaga przezwyciężyć zmęczenie, wspomaga układ odpornościowy, poprawia siłę mięśni i zapobiega niedokrwistości, której objawami są: zmęczenie, osłabienie, duszność i zawroty głowy. 

Nieleczona niedokrwistość, powstała z niedoboru żelaza, może prowadzić do problemów z sercem, chorób wątroby, cukrzycy, komplikacji w trakcie ciąży, opóźnionego wzrostu i rozwoju dzieci.

Naukowcy przeprowadzili badania, aby odkryć wpływ na ludzkie zdrowie nie tylko niskiego, ale także wysokiego poziomu żelaza. Przeanalizowali rolę żelaza w różnych warunkach zdrowotnych, wykorzystując dane genetyczne i kliniczne ok. 0,5 mln osób zarejestrowanych w brytyjskim biobanku. Ich ustalenia opisano w czasopiśmie PLOS Medicine.

Dr Beben Benyamin, genetyk z University of South Australia (UniSA) w Adelaide potwierdza, że istnieje związek między nadmiarem żelaza a zmniejszonym ryzykiem pojawienia się wysokiego cholesterolu.

- Może to być znaczące, biorąc pod uwagę, że podwyższony poziom cholesterolu jest głównym czynnikiem chorób układu krążenia i udaru mózgu - mówi dr Benyamin.

W opisywanym badaniu nie zauważono negatywnych skutków nadmiaru żelaza, które mogłyby powodować choroby wątroby, problemy z sercem lub sprzyjać cukrzycy. 

Wysoki poziom żelaza może jednak również prowadzić do większego ryzyka bakteryjnych zakażeń skóry, do powstania zapalenia tkanki łącznej (zakażenie bakteryjne) i sprzyjać tworzeniu się ropni. 

Faktem jest, że już wcześniejsze badania wykazały, iż żelazo jest ważnym składnikiem odżywczym sprzyjającym przetrwaniu i wzrostowi bakterii, ale to badanie jest pierwszym, w którym wykorzystano dane o dużej skali do zbadania związku pomiędzy wysokim poziomem żelaza a bakteryjnymi infekcjami skóry.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę