Masaż przynosi ulgę pacjentom po udarach

21.06.2018
Masaż wspiera ciężko chorych (foto: pixabay)

Osoby po udarach, którym aplikowano przez tydzień zestaw masaży, czuły się zdecydowanie lepiej od tych, które takich zabiegów nie doświadczały - wynika z badań prowadzonych przez grupę koreańskich naukowców.

Co prawda badania nie przeprowadzono w wielkiej skali (uczestniczyło w nim raptem 14 osób), jednak wynik nie budzi kontrowersji. Koreański program badawczy dokładnie został opisany w Journal of Physical Therapy Science, 29 (8), 1292-1296.

Do analizy wybrano pacjentów po udarach, u których zdiagnozowano hemiplegię (porażenie mięśni jednej połowy ciała). U losowo wybranych siedmiu chorych zastosowano zestaw masaży pleców połączonych z aromaterapią, dodatkowo osoby te poddawano kąpielom nóg (do kostek w wodzie o temperaturze 37,78 st. Cel.). Każdy z tych zabiegów wykonywano codziennie przez dokładnie 30 minut.
 
Do aromaterapeutycznego masażu pleców zastosowano mieszankę olejków eterycznych: jałowca, lawendy, pomarańczy, paczuli, rozmarynu i bezzapachowego oleju jojoba. Masaż oparty był na technikach szwedzkich: eflurażu (uciskanie tkanek miękkich), ugniataniu, tarciu, rytmicznym opukiwania (tapotement) i wibracji.

Główną miarą ocen w tym badaniu były odpowiedzi udzielane przez pacjentów. Badacze okređlali stan nastroju każdego z badanych, ale także analizowali przebieg ich snu oraz sprawdzali temperaturę ciała. Wyniki te zostały ocenione przed i po tygodniowym okresie masaży. W celu pomiaru napięcia fizycznego i stresu psychicznego, naukowcy zastosowali czteropunktową skalę, w której zero odpowiadało sformułowaniu "nigdy", a trójka reprezentowała "zawsze". Pomocna w tym względzie była lista pytań kontrolnych, zawierająca 48 przymiotników związanych z lękiem, depresją i wrogością.

Satysfakcję snu mierzono za pomocą ośmiopunktowej skali, która uwzględniała m.in. intensywność zakłóceń faz snu, jego głębokość, łatwość zasypiania. Z kolei do oceny rozkładu temperatury ciała naukowcy wykorzystali termografię w podczerwieni.

Badanie wykazało, że wszystkie osoby, które poddawano masażom pleców i kąpielom stóp czuły się zdecydowanie lepiej (obiektywnie i subiektywnie) w porównaniu do grupy kontrolnej.

Autorzy analizy: Jeong Hoon Lee, Eun Kyung Seo, Jae Soon Shim i Sung Pil Chung.

Podmioty zaangażowane: Wydział Fizykoterapii - szpital Top OS, Departament Administracji Zdrowia Publicznego - Jeonbuk Science College, Departament Nauk o Zdrowiu - Chosun University, Wydział Sportu i Rekreacji - Uniwersytet Dongshin.

Masz problem? Skonsultujemy, doradzimy, pomożemy.

mgr Dorota Ślebioda poniedziałki i czwartki 10.00 - 18.00.

Zapisy, informacje: od pon. do piąt. od 8.00 do 20.00 tel. 608 006 106, 608 006 108, recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę