Miłość przezwycięży Alzheimera?

30.07.2020
Miłość w walce z Alzheimerem

Naukowcy zauważyli, że oksytocyna - hormon „miłości” - odwraca destrukcyjne działanie na komórki nerwowe toksycznego białka beta-amyloidu w nadmiarze występującego przy chorobie Alzheimera.

Hormon „miłości” usytuowany jest głównie w części mózgu zwanej podwzgórzem. Odgrywa on szczególną rolę podczas porodu, karmienia piersią i tworzenia więzi społecznych, może również ułatwiać przeżywanie romantycznych związków. Organizm ludzki uwalnia ten hormon podczas aktywności seksualnej, dzięki czemu substancja chemiczna zyskała popularną reputację hormonu „miłości”.

Udokumentowana rola oksytocyny w tworzeniu więzi społecznych nasuwa na myśl przypuszczenie, że może być ona pomocna w leczeniu tzw. społecznego lęku i autyzmu.

Oksytocyna może przywrócić swoistą „plastyczność” komórek, która jest niezbędna w procesach uczenia się i zapamiętywania. Wpływ oksytocyny na pamięć jest mniej zbadany, ale doświadczenia na myszach wykazały, że może ona poprawić pamięć i zdolności przestrzennego myślenia.

Naukowcy z Tokyo University of Science i tokijskiego Kitasato University próbowali ustalić czy niezwykła substancja chemiczna może pomóc chronić przed degradacją komórki nerwowe we wczesnych stadiach choroby Alzheimera.

Jak wiadomo osoby zmagająca się z tą chorobą doświadczają postępującej utraty pamięci i osłabienia funkcji poznawczych.

Jedna z teorii utrzymuje, że choroba Alzheimera powoduje gromadzenie się w mózgu grudek toksycznego białka zwanego beta-amyloidem, jednak ostatnie badania podają ten pogląd w wątpliwość.

Niektóre badania, prowadzone w XX wieku, wykazywały, że wstrzyknięcie syntetycznego beta-amyloidu do mózgów szczurów powodowało problemy z uczeniem się i pamięcią gryzoni. Inne badanie, tym razem z 2000 r., wykazało, że beta-amyloid hamuje mechanizmy umożliwiające komórkom nerwowym kodowanie wspomnień.

Wydaje się, że beta-amyloid osłabia zdolność komórek nerwowych do wzmacniania ich synaps, który to proces naukowcy nazywają ogólnie „plastycznością” mózgu. Część mózgu, zwana hipokampem, która bierze udział w tworzeniu wspomnień, jest szczególnie podatna na tego typu uszkodzenie.

W ostatnich badaniach naukowcy z Japonii po raz pierwszy potwierdzili, że beta-amyloid w procesie perfuzyjnym przenika z hipokampu do wielu komórek mózgowych, zmniejszając w ten sposób plastyczność komórek. Wydaje się, że oksytocyna odwraca ten proces.

W celu zbadania, czy oksytocyna jest bezpośrednio zaangażowana w przywracanie plastyczności komórek nerwowych, japońscy naukowcy przeprowadzili serię eksperymentów.

- W zasadzie potwierdzono, że oksytocyna jest zaangażowana w regulację zdolności uczenia się i procesy pamięciowe, ale jak dotychczas nie badano wpływu oksytocyny na zaburzenia funkcji poznawczych wywołane przez beta-amyloid - mówi nadzorujący badania prof. Akiyoshi Saitoh z Tokyo University of Science.

- Jest to pierwsze badanie na świecie, które wykazało, że oksytocyna może odwrócić zaburzenia indukowane przez beta-amyloid w hipokampie myszy – dodał prof. Akiyoshi Saitoh.

Naukowcy sugerują, że oksytocyna może mieć duży potencjał w leczeniu utraty pamięci związanej z chorobą Alzheimera.

– Obecnie - mówi prof. Saitoh - nie ma wystarczająco efektywnych leków zwalczających demencję. Nasze badanie ukazuje interesującą szansę: oksytocyna może być nową metodą terapeutyczną w leczeniu utraty pamięci związanej z zaburzeniami poznawczymi, takimi jak choroba Alzheimera – dodaje uczony.

Odkrycie to opisano w czasopiśmie Biochemical and Biophysical Research Communications.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę