Dobre geny nie wystarczą

07.11.2019
Geny mają znaczenie, ale nie największe

W spadku po przodkach można otrzymać majątek. Słowo „można” sugeruje, że tego majątku przyjmować nie trzeba i część spadkobierców z takiej opcji korzysta, szczególnie gdy na horyzoncie, zamiast aktywów, majaczą długi. Jest jednak coś, z czego zrezygnować – chociażby się chciało -  nie sposób -  to geny.

Geny na szczęście są tylko częścią równania opisującego stan zdrowia dorosłego człowieka - w przeciwnym przypadku dla wielu taka determinanta ludzkiego losu byłaby niezwykle deprymująca.

Dr Thomas Perls, dyrektor Newen Centenarian Study w Boston University School of Medicine przekonuje, że geny odpowiadają za mniej niż jedną trzecią szans na przeżycie minimum 85 lat. – Zdecydowanie większy wpływ na długość ludzkiego życia ma – na szczęście – tak zwany zdrowy tryb życia. O ile potrafimy respektować złote zasady dbania o kondycję fizyczną i psychiczną - „dobre” geny pozwalają na osiągniecie nawet stu lat.

Thomas Perls analizuje organizmy seniorów żyjących po 90 - 100 lat, aby dowiedzieć się więcej o biologicznych, psychologicznych i społecznych czynnikach sprzyjających „zdrowemu” starzeniu się.

- Wygląda na to, że nie istnieje jeden gen, który miałby wyjątkowo silny wpływ na zdolność osiągnięcia w dobrej kondycji setki - mówi Thomas Perls. - Powinniśmy raczej mówić o kombinacji setek genów, z których każdy odgrywa określoną rolę na drodze do długowieczności.

Naukowiec sceptycznie podchodzi do cudownych rozwiązań – jak chociażby hormonalna terapia zastępcza, które miałyby  przezwyciężać problemy związane ze starzeniem się. Doświadczenie uczy, że w zasadzie nie ma wyjątków od zasady „im starszy, tym bardziej chory ”, ale przy zachowaniu zdrowego rozsądku, regularnych ćwiczeniach, utrzymaniu odpowiedniej wagi, respektowaniu diety, niepaleniu tytoniu i radzeniu sobie ze stresem, można by nawet ukuć powiedzenie „człowiek jak wino - im starszy, tym zdrowszy” – przekonuje Perls.

- Przejście do starszych lat nie polega na tym, aby siedzieć na bujanym fotelu i pozwolić mijać dniom - mówi dr. Marie Bernard wicedyrektorka NIH National Institute on Aging. Zapewnia ona: starsi mają wartościowe doświadczenia, kapitał intelektualny i wyjątkowe wartości emocjonalne, którymi powinny dzielić się z młodszymi pokoleniami.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę