Zbawienna migrena?

10.07.2020
Migrena - ważny sygnał

- Jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia o migrenach jako o zaburzeniu, ale tak naprawdę są to po prostu swoiste reakcje samoobrony wywołane w naszych mózgach – uważa dr Jonathan M. Borkum - badacz z University of Maine w Orono.

Ci ci jej doznają, dobrze wiedzą, że migreny to silne ataki bólu głowy, które mogą trwać od kilku godzin nawet do kilku dni.

Nie ma lekarstwa na migrenę, tak jak nie ma zgody co do jej przyczyn. Najczęściej stosowane metody leczenia migreny są ukierunkowane na jej objawy i obejmują dostępne bez recepty środki przeciwbólowe i tryptany.

Dr Jonathan M. Borkum sugeruje, że ataki migreny mogą być częścią mechanizmu samoobrony mózgu przed stresem oksydacyjnym. - Ten zaś występuje, gdy organizm nie jest w stanie skutecznie zrównoważyć wpływu reaktywnych cząsteczek zawierających tlen – ocenia uczony.

Stres oksydacyjny to stan zakłóconej równowagi między wolnymi rodnikami (utleniaczami, reaktywnymi formami tlenu) a antyoksydantami. Dopóki zachodzi równowaga pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami, organizm funkcjonuje prawidłowo. Jednak gdy dojdzie do wzrostu produkcji wolnych rodników lub spadku aktywności antyoksydantów, dochodzi do tzw. stresu antyoksydacyjnego.

W efekcie może dojść do unicestwienia biocząsteczek m.in. białek, tłuszczów, a także DNA komórek. W skrajnych przypadkach utleniacze mogą doprowadzić do śmierci komórek.

Dr Borkum szczegółowo opisuje swoje badania migreny w artykule opublikowanym niedawno w czasopiśmie Headache .

Analizy wykazały, że migreny związane są w podwyższonym poziomem stresu oksydacyjnego, a czynniki wywołujące migrenę, takie jak: hałas, brak snu i zanieczyszczenie powietrza – prawdopodobnie pogłębiają tę nierównowagę.

- Stres oksydacyjny jest ostatnim sygnałem ostrzegawczym zbliżających się poważnych problemów zdrowotnych.

Według dr. Borkuma leczenie koncentrujące się na stresie oksydacyjnym może być skuteczne w zapobieganiu atakom migreny. Wydaje się, że ataki migreny nie są wywoływane przez stres oksydacyjny, lecz aktywnie chronią przed nim i „naprawiają” mózg.

Pomimo, że jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia o migrenie jako o chorobie - jej objawy, w tym: ból, nadwrażliwość na bodźce słuchowe i wzrokowe oraz nudności - są po prostu markerami aktywacji mechanizmu obronnego organizmu przed poważnym zagrożeniem jakie niesie stres oksydacyjny.

W celu skutecznego zapobiegania migrenom, musimy zrozumieć podstawową wrażliwość mózgu na stres oksydacyjny.

- O ile moja teoria zostanie ostatecznie udowodniona, można by znaleźć skuteczne metody leczenia migreny, które są ukierunkowane na stres oksydacyjny, a nie tylko na uciążliwe objawy jak ból głowy.

- Zdobycie szczegółowej wiedzy na temat tego mechanizmu ochronnego może wskazać skuteczne strategie chroniące przed innymi chorobami neurodegeneracyjnymi – zapewnia dr Jonathan M. Borkum.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę