Jajo w walce z nowotworem wątroby

28.09.2018
Interferon beta w jaju foto: pixabay

Brzmi jak baśń, ale baśnią nie jest. Japońskim naukowcom z Zakładu Biomedycznego Narodowego Instytutu Zaawansowanych Nauk i Technologii Przemysłowych dzięki inżynierii genetycznej udało się doprowadzić do wyklucia się kur, które składają „złote” jaja. „Złote”, bo zawierające drogocenne białko pomocne w leczeniu raka bądź zapalenia wątroby.

Naukowcy wykorzystali nową technologię edycji genomu, aby „stworzyć” kury, które mogą składać jaja z dużą ilością ludzkiego interferonu beta. Ważne, że proces produkcyjny odbywać się może po wyjątkowo niskich kosztach.

Naukowcy w pierwszym etapie prac badawczych włożyli gen do egzystujących w drobiu drobnoustrojów - w celu wytworzenia ludzkiego interferonu beta. Komórki następnie umieszczono w zarodkach.

W ten sposób wykluły się modyfikowane koguty, a w kolejnym etapie - specjalna generacja kur, składających „złote” jaja bogate w interferon beta.

Każde zmodyfikowane jajo zawiera drogocenną odmianę białka (od 30 mg do 60 mg). Wartość takich jaj szacowana jest w granicach … 2 mln zł za sztukę.

Naukowcy intensywnie współpracują z Cosmo Bio, japońską firmą biotechnologiczną, aby uruchomić komercyjną produkcję białka.

Ludzki interferon beta jest białkiem przeciwwirusowym powszechnie stosowanym jako środek terapeutyczny w przypadku chorób takich jak zapalenie oraz rak wątroby.

Cosmo Bio planuje sprzedawać białko wyprodukowane przez złotodajne kury od początku 2019 r.

- Udało nam się wyhodować ok. 20 super kur. Ptaki te stale niosą jaja, tak jak „normalne” kury - powiedział Mika Kitahara z Cosmo Bio.

Mika Kitahara zapewnia, że złotodajne kury mogą stale nosić modyfikowane jaja, dzięki czemu istnieje duża szansa na otrzymywanie rekombinowanego białka w dużych ilościach.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę