Fizjoterapia motywująca czyni cuda

01.08.2019
Fizjoterapia przemawiająca do świadomości foto pixabay

Ponoć to wiara czyni cuda, ale odpowiednia motywacja - także. Okazuje się, że osoby odpowiednio zmotywowane osiągają w procesie rekonwalescencji o niebo lepsze rezultaty niż ci, którzy są traktowani przez fizjoterapeutów w sposób standardowy.

Zorientowana na cel, motywująca fizjoterapia, ale także zajęcia z psychoterapii pomagają starszym pacjentom w szybszym - i co najważniejsze - pełniejszym wyzdrowieniu na przykład po złamaniach bioder, nadgarstków, po udarach mózgu i innych ciężkich schorzeniach neurologicznych - wynika z eksperymentu przeprowadzonego w Washington University School of Medicine w St. Louis.

Zmodyfikowana rehabilitacja, w trakcie której fizjoterapeuci i terapeuci zajęciowi pracują nad większym zaangażowaniem pacjentów podczas sesji terapeutycznych - dała nieoczekiwanie znakomite rezultaty. Ich ustalenia zostały opublikowane 31 lipca 2019 r. w czasopiśmie JAMA Network Open .

- Nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy, że odpowiednio zmotywowani pacjenci aż do tego stopnia zmienią swoje podejście do ćwiczeń, co przekłada się na zdecydowanie lepsze rezultaty terapii - przekonuje kierujący badaniami prof. J. J. Lenze. Naukowiec zaznacza, że poddani eksperymentowi pacjenci nie mieli przedłużanych sesji terapeutycznych, nie korzystali także z dodatkowych przyrządów w trakcie zajęć rehabilitacyjnych. Jedyna różnica to ściśle określone komunikaty, które specjaliści prowadzący zajęcia  przekazywali podopiecznym. Każdy z ćwiczących otrzymał średnio 24 motywacyjne komunikaty o celach każdej z sesji terapeutycznych. Okazało się, że takie podejście do zajęć zapewniło średnio o 25 proc. lepsze rezultaty w odzyskiwaniu sprawności. 

Zespół naukowców zaangażował w eksperyment 229 pacjentów. Spośród nich 114, wybranym losowo osobom, zaaplikowano terapię z przewodnim wątkiem motywującym, natomiast 115 korzystało ze standardowej terapii. Większość rekonwalescentów powracała do zdrowia po złamaniach bioder, nadgarstków, udarach mózgu, zawałach.

Naukowcy opracowali wiele wariantów motywujących. W jednym z przypadków okazało się, że znakomite rezultaty dawało przypominanie osobie ćwiczącej, iż po powrocie do domu będzie mogła nadal raz w tygodniu sprawować opiekę nad wnukami, oczywiście o ile stan jej zdrowia na to pozwoli.

- Pozostaje pytanie czy te rezultaty utrzymywać się będą w dłuższym okresie, o ile czynnik motywujący przestanie stymulować do działania - zastanawia się Emily Lenard, współautorka i koordynatorka badań.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę