Papryczki chili - lekiem przeciwnowotworowym?

09.04.2019
Chili lekiem?

Istnieje mocna teza, że kapsaicyna, związek nadający papryczkom chili niezwykle ostry smak, może skutecznie zatrzymać przerzuty raka płuc!

Nowe badania wskazują na związek, który może utrudniać proces przerzutów komórek rakowych. Rak płuc i inne nowotwory często dają przerzuty do drugorzędnych miejsc, takich jak mózg, wątroba lub kości, co utrudnia proces leczenia.

Okazuje się, że kapsaicyna, która jest alkaloidem nadającym papryce chili ostry smak, zatrzymuje przerzuty raka płuc u gryzoni.

Badania prowadziły dr Piyali Dasgupta oraz Jamie Friedman z Uniwersytetu Marshalla Joan C. Edwards School of Medicine w Huntington (Wirginia Zachodnia).

Naukowcy przetestowali kapsaicynę w trzech hodowanych liniach ludzkich niedrobnokomórkowego raka płuca i odkryli, że kapsaicyna zatrzymała pierwszy etap przerzutów, zwany „inwazją”.

Naukowcy, aplikując również myszom z rakiem płuc dietę wzbogaconą kapsaicyną - odkryli, że gryzonie te miały znacznie mniejszą liczbę przerzutowych komórek nowotworowych w płucach w porównaniu ze zwierzętami, które nie otrzymywały leczenia.

Dalsze eksperymenty na komórkach wykazały, że kapsaicyna zatrzymuje przerzuty komórek nowotworowych, blokując aktywację białek z rodziny kinaz tyrozynowych src - czyli białek, które są kluczowe w regulacji zdolności do rozmnażania się, przeżycia i ruchliwości komórek.

Friedman i współpracownicy podsumowują: nasze wyniki pokazują, że kapsaicyna bezpośrednio wchodzi w interakcję z Src, hamując przerzuty.

- Mamy nadzieję, że pewnego dnia kapsaicyna może być wprowadzona w połączeniu z innymi chemioterapeutykami w procesie leczenia różnych nowotworów płuc - mówi Friedman i dodaje stosowanie kapsaicyny w warunkach klinicznych będzie wymagało przezwyciężenia jej niepożądanych skutków ubocznych, w tym podrażnienia przewodu pokarmowego, skurczów żołądka i pieczenia. Naukowcy muszą zatem opracować analogi kapsaicyny, które pominęłyby jej skutki uboczne.

To nie pierwsze badanie, które wskazuje na potencjalne korzyści płynące ze stosowania kapsaicyny. Poprzednie analizy wykazały, że związek może hamować rozwój potrójnie ujemnych komórek raka piersi, a inne doniesienia naukowe sugerują, że kapsaicyna może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka jelita grubego.

Friedman i współpracownicy przedstawili swoje odkrycia podczas American Society for Investigative Pathology - dorocznego spotkania specjalistów w Orlando (Floryda).

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę