Sen - najlepszą tabletką przeciwbólową

29.01.2019
Sen łągodzi ból foto pixabay

Brak snu przynosi rozdrażnienie, brak koncentracji, generuje zaburzenia poznawcze, powoduje obniżkę odporności immunologicznej. Naukowcy zaręczają, że to nie wszystko - niedobór snu czyni człowieka nadwrażliwym na ból.

Wyniki eksperymentu, opisanego w  czasopiśmie Journal of Neuroscience, wskazują na zależność: brak snu to większa wrażliwość na ból poprzez “odrętwienie” reakcji przeciwbólowej mózgu. Badaniami tymi kierował prof. Matthew Walker, profesor neurologii i psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Zespół prof. Walkera wybrał z ochotników grupę 24 zdrowych, młodych osób. Dla każdej z nich określił próg odczuwania bólu. Tym bólem była reakcja na stopniowe podnoszenie temperatury wody, w której zanurzone były stopy ochotników. Ważne, że żadna z biorących udział w doświadczeniu osób nie miała najmniejszych problemów ze snem (przesypiały bez problemu co najmniej 8 godzin) ani z zaburzeniami związanymi z procesami odczuwania bólu (nadwrażliwość na ból).

Naukowcy zaczęli od zarejestrowania progu odczuwania bólu u każdego uczestnika (po dobrze przespanej nocy). Dane zebrano skanując mózgi ochotników za pomocą rezonansu magnetycznego. Robiono to wielokrotnie zwiększając jednocześnie płynnie poziom ciepła docierającego do stóp uczestników.

Po sporządzeniu dokładnych map odczuwania bólu i stanu aktywności mózgów naukowcy powtórzyli procedurę po bezsennej nocy, którą zaaplikowano uczestnikom eksperymentu.

Okazałoa się, że każda z 24 badanych osób odczuwała dyskomfort, związany z doznaniami bólowymi w niższych temperaturach wody. Ich wrażliwość na ból wzrosła zatem po niedostatecznej dawce snu.

Prof. Matthew Walker wyjaśnia: “uraz” był taki sam, ale różnica polega na tym, iż mózg inaczej ocenia ból bez dostatecznego snu. Kora somatosensoryczna, obszar mózgu związany z wrażliwością na ból, był nadaktywny, gdy uczestnicy nie spali wystarczająco. Uzyskaliśmy potwierdzenie hipotezy, że brak snu może zakłócać obwody neuronalne przetwarzające ból.

Zaskakującym odkryciem było to, że po bezsennej nocy aktywność jądra półleżącego mózgu była niższa niż zwykle (jądro to powoduje uwalnianie dopaminy, co zwiększa przyjemność i jednocześnie łagodzi ból).

- Utrata snu nie tylko wzmacnia obszary odczuwania bólu w mózgu, ale także blokuje naturalne ośrodki przeciwbólowe - wyjaśnia prof. Walker.

- Wyspa, część mózgu, która m.in. ocenia bodźce i przygotowuje reakcję organizmu na ból, również była nieaktywna. Jest to krytyczny system nerwowy, który ocenia i kategoryzuje sygnały bólu, i pozwala naturalnemu przeciwbólowi organizmu przyjść na ratunek - mówi prof. Walker.Dodaje on wyniki jasno pokazują, że nawet bardzo subtelne zmiany w śnie, które wielu z nas ignoruje, nie przewidując konsekwencji - mają wyraźny wpływ na odczuwanie bólu następnego dnia.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę