Coraz bliżej do odwrócenia procesu powodującego utratę słuchu

07.08.2019

Gdyby Beethoven żył w dzisiejszych czasach stworzyłby zapewne więcej niż dziewięć symfonii, bo lekarze przywróciliby mu słuch. Naukowcy z Johns Hopkins Medicine stwierdzili, że zidentyfikowali parę białek, które precyzyjnie kontrolują, proces tworzenia się komórek wykrywających dźwięk, znanych jako komórki rzęsate. Białka takie, opisane w raporcie opublikowanym 12 czerwca 2019 r. w eLife mogą mieć zasadnicze znaczenie w przyszłych terapiach, przywracających słuch osobom z nieodwracalną głuchotą.

- Od dawna próbowaliśmy uruchomić procesy, które wyzwalałyby tworzenie się strategicznych komórek rzęsatych, strategicznych, bo wykrywających i przekazujących dźwięk - mówi Angelika Doetzlhofer, profesor neurologii w Johns Hopkins University School of Medicine. - Deficyt takich komórek jest głównym czynnikiem powodującym utratę słuchu. Wiedza na temat ich rozwoju pomoże opracować sposoby zastępowania uszkodzonych komórek - nowymi.

Szacuje się, że 9 na 10 przypadków utraty słuchu powodowanych jest problemami z komórkami rzęsatymi lub uszkodzeniem nerwów słuchowych łączących takie komórki z mózgiem. Niestety komórki te u ludzi, w przeciwieństwie do innych ssaków oraz ptaków, nie podlegają procesowi regeneracji.

Naukowcy dowiedli, że pierwszy etap powstawania komórek rzęsatych rozpoczyna się w najbardziej zewnętrznej części ślimaka (część ucha wewnętrznego ssaków złożona m.in. z elementu kostnego o kształcie muszli i  receptora słuchu - narządu Cortiego). Tutaj komórki prekursorowe (macierzyste) zaczynają przekształcać się w komórki rzęsate. A proces ten przypomina hiszpańską falę na stadionie sportowym. Jest to fala transformacji, która zatrzymuje się, gdy dotrze do wewnętrznej części ślimaka.

Okazało się, że wzdłuż spiralnej ścieżki ślimaka poziom białka aktywiny A wzrasta tam, gdzie komórki prekursorowe zamieniają się w komórki rzęsate. Tymczasem inne białko folistatyna zachowuje się w odwrotny sposób. Jej poziom jest niski w najbardziej zewnętrznej części ślimaka (w momencie gdy komórki prekursorowe zaczynały przekształcać się w komórki rzęsate) i wysoki w najbardziej wewnętrznej części spirali ślimaka (tam gdzie komórki prekursorowe nie rozpoczęły jeszcze konwersji). Aktywina A porusza się niejako „falą do wewnątrz”, podczas gdy folistatyna – na odwrót.

- Aktywina A i folistatyna działają w przeciwny sposób, regulując wzrost komórek. Dwa białka działają równoważąco na komórki prekursorowe, aby kontrolować uporządkowane tworzenie się komórek rzęsatych wzdłuż spirali ślimakowej - mówi Angelika Doetzlhofer.

Naukowcy badali działanie każdego z dwóch białek indywidualnie. Zwiększyli na przykład poziom aktywiny A w ślimaku narządu słuchu u myszy. U tych zwierząt komórki prekursorowe przekształciły się zbyt wcześnie w komórki rzęsate, powodując przedwczesne pojawienie się ich wzdłuż całej spirali ślimaka. Z kolei przy nadprodukcji folistatyny komórki rzęsate wyglądały na „zdezorganizowane”, rozproszone w wielu rzędach wewnątrz ślimaka. Wysoki poziom folistatyny powoduje częstsze dzielenie się komórek prekursorowych, co z kolei doprowadza do przypadkowych przekształceń komórek rzęsatych.

- To jak budowanie domu - jeśli fundament nie zostanie prawidłowo ułożony, wpłynie to negatywnie na wszystko, co na nim powstaje - wyjaśnia Angelika Doetzlhofer.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę