3D zamiast szarej maści na porost włosów

11.08.2020
Problem z wypadającymi włosami wciąż aktualny

Badanie, którego opis ukazał się w czasopiśmie Science Advances, może położyć podwaliny pod przyszłe zabiegi na porost włosów, które będą zdecydowanie skuteczniejsze niż obecnie stosowane metody.

Wypadanie włosów jest często związane z upływającym wiekiem. Jednak ten proces - przez wielu postrzegany jako koszmar - może być również spowodowany zmianami hormonalnymi, a także czynnikami środowiskowymi i genetycznymi.

Dotychczas stosowane metody leczenia wypadania włosów, oparte na lekach o nazwach minoksydyl i finasteryd, zatwierdzone m.in. przez Food and Drug Administration (USA) nie są szczególnie skuteczne, poza tym obie wymagają często ponownego stosowania.

Naukowcy badają zatem wciąż alternatywne sposoby stymulowania odrastania włosów. Eksperymenty laboratoryjne zwykle koncentrują się na „zachęcaniu” mieszków włosowych (część skóry, na której rosną włosy) do przejścia ze stanu spoczynku do stanu aktywnego.

Przeszczepianie mieszków włosowych jest i kosztowne i trudne do zrealizowania. Zatem cały czas trwają badania, które mają na celu stymulację komórek mieszka włosowego.

Badania wykazały, że aby skutecznie prokurować wzrost - komórki mieszków włosowych wymagają hodowli w odpowiednich warunkach. Okazuje się, że komórki mieszka włosowego w specyficzny sposób komunikują się z innymi komórkami i w ten sposób prowadzą do przekształcenia stanu z biernego w aktywny. Proces ten zachodzi najefektywniej w środowisku 3D, a nie w płaskim dwuwymiarowym 2D.

Kierownik badań dr Ke Cheng, profesor na Wydziale Molekularnych Nauk Biomedycznych w College of Veterinary Medicine, North Carolina State University w Raleigh opisuje badania: Komórki hodowane w keratynowym rusztowaniu były zdecydowani aktywniejsze. Sferoida (podobna kształtem do kuli ziemskiej) tworzy optymalne mikrośrodowisko dla włosów, a keratynowe rusztowanie działa jak kotwica, utrzymując je w miejscu, w którym są potrzebne.

Naukowcy leczyli myszy hodowanymi komórkami pęcherzyka w formule 2D i 3D na rusztowaniu keratynowym. Uczeni odkryli, że hodowane w strukturze 3D komórki pęcherzykowe przeszczepione na obszary łysienia działają skuteczniej niż te hodowane na płaszczyźnie. Po 15 dniach od zainicjowania procesu restytucji owłosienia myszy, które poddano leczeniu komórkami mieszków włosowych hodowanych w 3D, odzyskały 90 proc. włosów.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę