Żyjesz w stresie? Twój mózg jest mniejszy!

25.10.2018
Większy stres mniejszy mózg

Badacze z Harvard Medical School w Bostonie przeprowadzili analizę, w wyniku której okazało się, że osoby żyjące w stresie doświadczają zmniejszenia objętości mózgu.

Naukowcy pracowali z niemal 3 tys. ochotnikami o średniej wieku 49 lat, u których nie rozpoznano demencji.

Każdy z uczestników eksperymentu poddany został badaniu psychologicznemu, oceniającemu m.in. sprawność pamięciową. Podobny test był przeprowadzony pod koniec projektu (po 8-letnim okresie).

Ważnym elementem oceny były badania krwi. Naukowcy szczególnie byli zainteresowani mierzeniem poziomów kortyzolu we krwi, który jest hormonem uwalnianym głównie w odpowiedzi na stres.

Uczestników podzielono na trzy grupy, u których zarejestrowano: wysoki, średni lub niski poziom kortyzolu. Średnie poziomy hormonu wynosiły 10,8-15,8 mikrogramów na decylitr.

Naukowcy odkryli, że osoby z wysokim poziomem kortyzolu we krwi miały znacznie gorszą pamięć w porównaniu z rówieśnikami z prawidłowym poziomem hormonu.

Wyniki te były weryfikowane poprzez wiele czynników modyfikujących, takich jak: wiek, płeć, nawyk palenia i wskaźnik masy ciała.

- Kortyzol wpływa na wiele różnych funkcji organizmu, zaznacza autor badań dr Justin B. Echouffo-Tcheugui z Harvard Medical School, my skoncentrowaliśmy się na analizie zależności: poziom hormonu – praca mózgu.

2388 uczestników badania zgodziło się, aby przy pomocy rezonansu zmierzyć objętość ich mózgów. To pozwoliło badaczom potwierdzić, że mózgi ludzi z wysokim poziomem kortyzolu miały mniejszą objętość.

Średnia całkowita objętość mózgowia mózgu u osób z grupy wysokiego stężenia kortyzolu wynosiła 88,5 proc. w porównaniu z 88,7 proc. całkowitej objętości czaszki u osób z regularnymi poziomami kortyzolu.

Jeśli chodzi o niski poziom kortyzolu, naukowcy nie znaleźli żadnych powiązań między tym wskaźnikiem, a pamięcią czy objętością mózgu.

- Nasze badania wykazały utratę pamięci i kurczenie mózgu u osób w średnim wieku, zanim pojawiły się widoczne dla każdego objawy - mówi dr Echouffo-Tcheugui.

Wyniki pracy naukowców zostały opisane w czasopiśmie Neurology.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę