Jak przedłużyć życie o 10 lat w pełnym zdrowiu?

10.02.2020
Jak żyć długo i zdrowo foto pixabay

Spróbuj wyeliminować pięć złych dla zdrowia nawyków: palenie, brak ćwiczeń fizycznych, nadwaga, picie zbyt dużej ilości alkoholu i niezdrowa dieta.

Naukowcy przeanalizowali w jaki sposób prozdrowotne zachowania mogą zwiększyć szansę na dłuższe życie wolne od: cukrzycy, schorzeń sercowo - naczyniowych, raka i innych chorób przewlekłych.

W badaniu analizowano jak pięć pożądanych zachowań wpływa na zmniejszenie ryzyka choroby. Są to:
- stronienie od palenia;
- utrzymywanie BMI poniżej 25;
- wykonywanie co najmniej 30 minut ćwiczeń fizycznych każdego dnia;
- stronienie od alkoholu;
- stosowanie diety o wysokiej jakości.

- Odkryliśmy, że przestrzeganie zdrowego stylu życia może znacznie przedłużyć funkcjonowanie człowieka bez doświadczania poważnych chorób - powiedział autor badania dr Frank Hu, który kieruje działem żywienia w Harvard TH Chan School of Public Health.

- Kobiety, które stosowały się do zasad zdrowego trybu życia, zyskiwały ponad dziesięć lat aktywnej egzystencji wolnej od chorób. W przypadku mężczyzn średnia nie była już tak imponująca, ale osiem lat życia bez poważnych schorzeń też nie jest do pogardzenia.

Badanie wykazało, że kobiety, które przyjęły wszystkie pięć zdrowych nawyków przed ukończeniem 50 lat, żyły 14 lat dłużej niż kobiety, które tego nie robiły. Z kolei mężczyźni, przestrzegający w wieku 50 lat prozdrowotnych zachowań, żyli o 12 lat dłużej niż mężczyźni, którzy nie dbali o swój organizm.

Przy czym dbające o zdrowie kobiety zyskały średnio osiem lat wolnych od raka, dziesięć lat - bez chorób układu krążenia i dwanaście lat - bez cukrzycy.

Mężczyźni zyskiwali średnio; sześć lat - bez raka, prawie dziewięć lat więcej - bez problemów z sercem i ponad 10 lat - bez cukrzycy.

Wyniki potwierdziły się nawet po skorygowaniu danych o wiek uczestników eksperymentu, o czynniki genetyczne i inne potencjalne okoliczności obciążające,

I kolejna bardzo ważna informacja. Połowa osób z rozpoznaniem raka przeżyła dodatkowe 23 lata, jeśli przyjęła choćby cztery z pięciu zdrowych praktyk. Wśród tych, którzy nie zmienili obciążających nawyków, połowa przeżywała tylko 11 lat. Te same zależności obserwowano w przypadku chorób serca i cukrzycy.

- To pozytywny komunikat, ponieważ oznacza, że zdrowy tryb życia nie tylko przedłuża życie, ale także poprawia jego jakość, bo zmniejsza cierpienia związane z chorobami przewlekłymi - powiedział Hu.

- Nigdy nie jest za późno na przyjęcie dobrych nawyków - powiedział Hu. Dla palaczy najważniejszą rzeczą, którą należy zrobić, to rzucić palenie. Dla niepalących - zdrowa dieta i aktywność fizyczna – wyjaśnia Hu.

Badanie to było rozszerzeniem, programu którego wyniki opublikowano w 2019 r. Uczestniczyło w nim ponad 38 tys. mężczyzn (przez 28 lat) i 73 tys. kobiet (przez 34 lata).

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę