Łyk kawy na raka prostaty

19.03.2019

Naukowcy przekonują, że dwa związki, znajdujące się w kawie, mogą pomóc w spowolnieniu wzrostu komórek raka prostaty.

Kawa zawiera od 2 do 2,5 tys. związków chemicznych. Rodzaj i ich stężenie mogą się bardzo różnić w zależności od kilku czynników, w tym od tego, jak ziarna kawy są preparowane.

Ten popularny napój, zawierający tak wiele składników aktywnych, niewątpliwie oddziałuje na kondycję ludzkiego organizmu. W jaki sposób?

Ostatnio naukowcy z Kanazawa University Graduate School of Medical Science w Japonii przetestowali szereg związków kawy, które mają prawdopodobny wpływ na występowanie i przebieg raka prostaty. W szczególności analizowali komórki odporne na standardowe leki przeciwnowotworowe, takie jak kabazytaksel. Do swoich obserwacji wykorzystywali myszy.

Naukowcy szczególną uwagę zwrócili na dwa związki występujące naturalnie w kawie Arabica: kafeol i kafestol.

Analizy wykazały, że oba związki w interakcji z komórkami raka prostaty (na płytce Petriego), doprowadzały do wolniejszego rozrostu nowotworu.

Następnie przetestowano kafeol i kafestol na komórkach raka prostaty wszczepionych myszom. W sumie w eksperymencie brało udział 16 gryzoni. U czterech z nich nie realizowano leczenia, kolejnej czwórce aplikowano kafeol, cztery dostawały kafestol, a pozostałe cztery otrzymywały oba związki.

- Odkryliśmy, że zarówno kafeol, jak i kafestol hamują wzrost komórek nowotworowych u myszy, ale ich połączenie wydaje się działać synergistycznie, co prowadzi do znacznie wolniejszego wzrostu guza w porównaniu do myszy nieleczonych - wyjaśnia kierujący badaniami dr Hiroaki Iwamoto.

Efekty były spektakularne. - Po 11 dniach nieleczone guzy miały 3,5-krtonie większą objętość, podczas gdy guzy u myszy, którym podawano specyfiki - komórki nowotworowe wzrosły tylko o ok. 1,5-krotnie.

Naukowcy zastrzegają, że ich praca ma charakter pilotażowy i dodają, iż muszą wykonać więcej testów, zanim będą mogli ustalić, czy związki zawarte w kawie są bezpieczne i skuteczne u ludzi. Jednego są pewni, analizowane Związki mają wpływ na oporne na leki komórki raka prostaty.

Dr Hiroaki Iwamoto twierdzi, że obiecujące odkrycia nie powinny zmuszać ludzi do zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń w piciu kawy. Napój ten może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki na ludzki organizm. Oczywiście potwierdzenie obserwacji uczonych da pacjentom na raka prostaty nadzieję na nową skuteczną terapię.

Japońscy naukowcy wyniki swojej pracy zaprezentowali podczas kongresu European Association of Urology w Barcelonie w grudniu 2018 r. Zostały one opublikowane w czasopiśmie The Prostate.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę