Błogie niebieskie światło

20.11.2018
Niebieski obniża ciśnienie foto pixabay

Komu nie podwyższyłoby ciśnienia krwi niebieskie mrugające światło policyjnego radiowozu? Tymczasem okazuje się, że niebieskie światło ciśnienie krwi wręcz obniża i to zdecydowanie.

Naukowcy z Uniwersytetu Surrey zaobserwowali, że oddziaływanie niebieskiego światła zmniejsza sztywność tętnic i podwyższa rozluźnienie naczyń krwionośnych.

W ramach eksperymentu ciała czternastu zdrowych mężczyzn były przez 30 minut wystawiane na oddziaływanie monochromatycznego światła niebieskiego o długości fali ok. 450 nanometrów.

Ochotnikom przed, w trakcie i dwie godziny po ekspozycji określano m.in. ciśnienie krwi oraz funkcje śródbłonka (rozszerzalność tętnicy promieniowej).

Wyniki badań nie budzą wątpliwości - niebieskie światło obniżała ciśnienie skurczowe średnio o niemal 8 mmHg (w przypadku światła białego nie zaobserwowano takiej zależności). To znaczący spadek, porównywalny do tego jaki osiąga się w testach klinicznych za pomocą leków.

Okazuje się, że ekspozycja na niebieskie światło zwiększa poziom krążącego tlenku azotu, który jest ważnym elementem stymulującym pracę układu sercowo-naczyniowego. Naukowcy twierdzą, że w trakcie zabiegu następuje uwolnienie tego związku z fotolabilnych śródskórnych metabolitów tlenku azotu.

Metoda ta może być przydatna w przypadku pacjentów, którzy, chociaż powinni, to ze względów medycznych nie mogą przyjmować leków na obniżenie ciśnienia.

Wyniki doświadczenia zostały zaprezentowane w European Journal of Preventive Cardiology.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę