Masaż lekiem na lęki

21.08.2018
Masaż psychiki /foto: pixabay

Z jednego z raportów, powstałych w klinice Mayo, wynika, że jednorazowy godzinny masaż może obniżyć poziom kortyzolu, hormonu, który powoduje stres, nawet o 30 proc., przy jednoczesnym prawie takim samym wzroście produkcji serotoniny, hormonu który poprawia samopoczucie.

Z analizy, opublikowanej w Journal of Depression and Anxiety, wynika, że u pacjentów, którzy korzystali z regularnego masażu przez 12 tygodni zaobserwowano zmniejszenie o połowę objawów lękowych i to w okresie do sześciu miesięcy po zakończeniu cyklu terapii. Badania wskazują na zauważalną poprawę pracy zarówno układu odpornościowego, jak i jakości snu, które bezpośrednio wynikają z pracy fizjoterapeuty.

Pobudzenie współczulnego układu nerwowego, odpowiadającego za reakcję w momencie podejmowania walki lub rozpoczęcia ucieczki, jest objawem zaburzeń lękowych, w wyniku czego ciało może znajdować się w swoistym stanie alarmu, nawet wówczas gdy obiektywnie nie istnieje bezpośrednie zagrożenie. O ile pacjent jest w stanie wzbudzonym, fizjoterapeuta ma możliwość wpłynięcia na uaktywnienie układu przywspółczulnego, odpowiedzialnego za stan określany jako odpoczynek organizmu i poprawiającego trawienie. Profesjonalny masaż może ustabilizować ciśnienie ciśnienie krwi, uspokoić tętno i oddychanie.

Właśnie z tego względu masaż ma ogromne zalety także dla osób starszych. Maria McGivney-Savage - zastępca dyrektora do spraw opieki pielęgniarskiej w Newbrook Nursing Home w Mullingar (Irlandia) przeprowadziła badania nad korzyściami płynącymi z masaży dla pacjentów z demencją. Osoby takie - ze względu na specyfikę choroby - z reguły doświadczają znacznie mniejszej liczby bodźców w ramach indywidualnego kontaktu i interakcji międzyludzkich.

- Często koncentrujemy się na fizycznym aspekcie opieki medycznej, odżywianiu, pielęgnacji osobistej, ponieważ osoby z demencją nie potrafią zwerbalizować tego, czego chcą. W takich warunkach czasami zapominamy o mentalnych aspektach terapeutycznego oddziaływania. Tymczasem brak więzi fizycznej skutkować może agresją - twierdzi Maria McGivney-Savage.

W zasadzie niemal dowolna forma terapii dotykowej sprzyja relaksacji, ale oczywiście nie tylko.

- U ludzi z demencją poddanych masażom obserwowaliśmy znaczne obniżenie poziomu pobudzenia, ale także wyraźną poprawę chodu i równowagi. W ten sposób można ograniczyć podawanie leków przeciwbólowych i przeciwpsychotycznych - relacjonowała  badanie Maria McGivney-Savage.

****

Fizjoterapia w WMC przynosi wyjątkową ulgę.

Dla każdego, kto skorzysta w Warsaw Medical Center z oferty fizjoterapeutycznej (dowolny zabieg) uzyska wyjątkowo atrakcyjne warunki realizacji świadczenia w ramach programu „Fizjoterapia z plusem”.

* Fizjoterapia na piątkę z plusem
Seria pięciu zabiegów fizjoterapeutycznych kosztuje w WMC tyle co cztery zabiegi.

* Fizjoterapia na dziesiątkę z plusem
Seria dziesięciu zabiegów fizjoterapeutycznych kosztuje w WMC tylko tyle co siedem zabiegów.

Oferta obejmuje:
- terapię indywidualną
- masaż leczniczy
- laseroterapię - laser wysokoenergetyczny
- falę uderzeniową
- akupunkturę
- kinezjotaping (plastrowanie dynamiczne)

Zapytaj o wyjątkową ofertę zabiegów fizjoterapeutycznych

Przy uzgadnianiu terminów terapii prosimy o powołanie się na program „Fizjoterapia z plusem”.

W Warsaw Medical Center fizjoterapię prowadzą specjaliści, których doświadczenie, umiejętności zawodowe i zdobyta wiedza gwarantują zachowanie najwyższych standardów terapeutycznych.

Zapytaj o szczegóły naszych konsultantów.

Kontakt: od pon. do piąt. od 8.00 do 20.00 tel. 608 006 106, 608 006 108, recepcja@wmcenter.pl

 

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę