Witamina D chroni przed schizofrenią

11.12.2018
Witamina D a schizofrenia

Niestety nie jest tak, że kilka dawek witaminy D likwiduje problem schizofrenii. To nieprawda, pojawienia się przypadłości nie wolno wiązać przede wszystkim z niedoborem witaminy D.

Od dawna zauważono, że schizofrenia jest bardziej rozpowszechniona w regionach o mniejszym nasłonecznieniu – z tego względu niektórzy naukowcy postawili hipotezę, że niedobór witaminy D u ciężarnych może być również czynnikiem ryzyka tego schorzenia.

Ostatnie badania, prowadzone przez zespoły z Aarhus University w Danii i University of Queensland w Brisbane w Australii, wykazały, że noworodki z niskim poziomem witaminy D są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia w późniejszym wieku schizofrenii.

- Wiele badań wskazało na zwiększone ryzyko schizofrenii związane z urodzeniem w porze zimowej lub na terenach o niskim poziomie nasłonecznienia - mówi główny autor badań prof. John McGrath.

W artykule, który pojawił się właśnie w czasopiśmie Scientific Reports, autorzy raportu stwierdzili, że niedobór witaminy D u noworodków może odpowiadać za ok. 8 proc. wszystkich przypadków schizofrenii w Danii.

W badaniu oceniono dane 2 602 osób. Naukowcy przeanalizowali poziomy witaminy D w próbkach krwi pobranych od niemowląt a urodzonych w Danii w latach 1981-2000. W grupie osób z niedoborem witaminy D przypadki schizofrenii występowały w późniejszym wieku średnio o 44 proc. częściej.

- Z uwagi na fakt, że rozwijający się płód jest całkowicie uzależniony od zapasów witaminy D matki, przyjęliśmy tezę, że zapewnienie kobietom w ciąży odpowiedniego poziomu tej witaminy może skutkować zapobieganiem, w niektórych przypadkach schizofrenii w sposób porównywalny z kwasem foliowym, który aplikuje się, aby zapobiegać rozszczepowi kręgosłupa dziecka – dodaje prof. McGratha.

- Następnym krokiem jest przeprowadzenie randomizowanych badań klinicznych dotyczących stosowania witaminy D u kobiet w ciąży - w celu zbadania wpływu podawania środka na rozwój mózgu dziecka, a dokładniej ryzyko pojawienia się schorzeń neurorozwojowych, przede wszystkim autyzmu, ale także schizofrenii właśnie - mówi prof. McGrath.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę