Menopauza bez uderzeń gorąca?

15.11.2019
Menopauza czy zawsze musi doskwierać aż tak bardzo? foto: pixabay

Według Północnoamerykańskiego Towarzystwa Menopauzy uderzenia gorąca są najczęstszym dyskomfortem, związanym z okresem pokwitania. Naukowcy uważają, że stan ten jest wynikiem zmian w podwzgórzu mózgu - obszarze, który pomaga kontrolować temperaturę ciała. Kiedy podwzgórze dostaje zafałszowany sygnał ze strony hormonów - wysyła impuls do naczyń krwionośnych na powierzchni skóry, aby poprzez ich rozszerzenie - odprowadzić z organizmu nadmiar ciepła.

Ze względu na ten mechanizm lekarze często nazywają uderzenia gorąca i nocne poty „objawami naczynioworuchowymi.

Ok. 85 proc. kobiet w okresie menopauzy zgłasza występowanie uderzeń gorąca. Co więcej, ok. 55 proc. z nich zaczyna odczuwać uderzenia gorąca, zanim uwidocznią się jakiekolwiek inne objawy menopauzy (np. nieregularne miesiączki).

Czy można przeciwdziałać tym objawom? Nowe badania, prowadzone przez dr Hsin-Fang Chung z School of Public Health na University of Queensland w St. Lucia (Australia), sugerują, że dolegliwości w znaczący sposób można zredukować rzucając zawczasu palenie i utrzymując w ryzach wagę ciała.

Zespół dr Chung przeanalizował dane z ośmiu badań, w których uczestniczyło 21 460 kobiet z: Australii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Ich wiek zbliżony był do 50 lat.

W badaniu przeanalizowano związek między wysokim wskaźnikiem masy ciała (BMI) oraz paleniem papierosów, a ryzykiem objawów naczynioruchowych.
Prawie 60 proc. badanych kobiet cierpiało z powodu uderzeń gorąca lub nocnych potów. Połowa z nich miała nadwagę, w tym 21 proc – otyłość, a 17 proc. paliła papierosy. Analiza wykazała, że wyższe BMI i szczególnie intensywne palenie papierosów były zawsze powiązane z częstszymi i silniejszymi objawami naczynioruchowymi.

- Kobiety otyłe mają 60 proc. wyższe ryzyko częstych, ciężkich objawów naczynioruchowych, w porównaniu z kobietami o normalnej wadze – ocenia dr Chung.

Z kolei u kobiet, które palą, występuje ponad 80 proc. wyższe ryzyko częstych i ciężkich objawów naczynioruchowych, w porównaniu z kobietami, które nigdy nie paliły. Otyłe kobiety, które palą muszą zmierzyć się z ponad trzykrotnie wyższym ryzykiem częstych i ciężkich objawów naczynioruchowych (w porównaniu z kobietami o normalnej wadze, które nigdy nie paliły) – utrzymuje dr Chung.

Wyniki jej analizy pojawiły się w American Journal of Obstetrics and Gynecology .

Prof. Gita Mishra epidemiolog w Queensland's School of Public Health dodaje, że najcięższe przypadki objawów naczynioruchowych są dokumentowane u kobiet, które paliły więcej niż 20 papierosów dziennie lub które paliły przez ponad 30 lat. - Może to częściowo wynikać z antyestrogennego działania tytoniu – wyjaśnia uczona i dodaje, że kobiety, które rzuciły palenie przed ukończeniem 40. roku życia, mają podobny poziom ryzyka przypadłości związanych z menopauzą jak te, które nigdy nie paliły.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę