Akupunktura skuteczna w walce osteoporozą

29.08.2018
Akupunktura górą /foto: pixabay

Akupunktura łagodzi ból związany z osteoporozą i poprawia gęstość mineralną kości. Naukowcy z First Affiliated Hospital z Chengdu Medical College przeprowadzili w tym kierunku kontrolowane badanie kliniczne.

Zespół mierzył gęstość mineralną kości oraz osteokalcynę w surowicy przed i po terapii, a także dokonał pomiarów poziomu bólu w wizualnej skali analogowej (VAS).

Akupunktura vs suplementacja wapnia
Akupunktura, jako metoda walki z osteoporozą, została porównana z suplementacją wapnia. Oba podejścia do opieki nad pacjentem przyniosły pozytywne wyniki leczenia, jednak akupunktura przewyższyła skutecznością suplementację wapnia.

Przebieg badania
W badaniu brały udział 182 osoby, które zostało losowo przydzielone albo do grupy poddanej akupunkturze (n = 91) albo doustnej suplementacji wapnia (n = 91). 

Uczestnicy rekrutowani do tego badania mieli gęstość mineralną kości poniżej -2,0 SD lub 25 proc. utratę gęstości mineralnej kości.

Leczenie akupunkturą podawano raz na dwa dni, w sumie przez trzy kolejne miesiące. Uczestnikom grupy kontrolnej przepisano doustnie tabletki wapniowe (produkowane przez Huishi Pharmaceuticals), jedną tabletkę dwa razy dziennie przez trzy kolejne miesiące. Pacjenci z grup akupunktury nie otrzymywali suplementacji wapnia.

Wyniki procedur oceniono mierząc gęstość mineralną kości i osteokalcynę w surowicy przed i po okresie badania. Poziom bólu kości mierzono za pomocą wizualnej skali analogowej (VAS) od 0 do 10. Wynik VAS wynoszący 0 wskazuje brak bólu, wynik 1-3 - łagodny ból, wynik 4-6 - umiarkowany ból zakłócający sen, a wynik 7-10 - silny ból.

Efekty leczenia akupunkturą miały być oceniane jako:
- bardzo skuteczne (zwiększona gęstość mineralna kości i ustąpienie objawów klinicznych),
- skuteczne (brak dalszej utraty gęstości mineralnej kości i zmniejszenie objawów klinicznych)
- nieskuteczne (gęstość mineralna kości i objawy kliniczne niewrażliwe lub gorsze niż poziomy leczenia).

Całkowitą, efektywną stawkę obliczono, sumując liczbę uczestników z bardzo efektywnymi i skutecznymi wynikami w każdej grupie.

Wyniki badania
W grupie leczonej akupunkturą było aż 77 przypadków, w których uzyskano bardzo skuteczne wyniki, a także 5 przypadków skutecznego leczenia i 9 przypadków nieskutecznego leczenia.

W ten sposób uzyskano całkowitą efektywną stawkę 90,10 proc.

Średnia gęstość mineralna kości wzrosła z -2,50 SD do 0,83 SD, a średnia osteokalcyna w surowicy wzrosła z 3,5 mg/L do 6,2 mg/L, natomiast średnie wartości VAS spadły z 4,50 do 2,70 po leczeniu (spadek wyników VAS wskazuje na obniżenie poziomu bólu).

W przypadku suplementacji zarejestrowano 57 przypadków, w których uzyskano bardzo skuteczne wyniki, 16 przypadków skutecznego leczenia i 18 przypadków nieskutecznego leczenia. Całkowita efektywna stawka wyniosła 80,22 proc. 

Średnia gęstość mineralna kości wzrosła z -2,80 SD do 0,63 SD, a średnia osteokalcyna w surowicy wzrosła z 4,0 mg/L do 5,2 mg/L, natomiast średnie wartości VAS spadły z 4,23 do 3,41 po leczeniu (spadek wyników VAS wskazuje na obniżenie poziomu bólu).

Dane wskazują, że oba sposoby leczenia (akupunktura i farmakoterapia) dają zauważalne wyniki kliniczne. Jest bardzo prawdopodobne, że łączenie suplementacji wapnia z akupunkturą może dawać efekty dodatkowe (synergiczne).

Akupunktura skuteczniejsza
Średnia gęstość mineralna kości i wzrost osteokalcyny były większe w grupie akupunktury niż w grupie suplementacji wapnia. Wyniki VAS wykazały większą redukcję bólu w grupie leczonej akupunkturą niż w grupie suplementacji wapniem.

Wyniki wskazują, że akupunktura jest pomocna w przywracaniu gęstości kości u pacjentów z osteoporozą. Suplementacja wapnia również przyniosła znaczące pozytywne wyniki leczenia. Przewidziane są trójramienne badanie porównujące i łączące terapie.

***

W Warsaw Medical Center fizjoterapię, w tym zabiegi akupunktury, prowadzą specjaliści, których doświadczenie, umiejętności zawodowe i zdobyta wiedza gwarantują zachowanie najwyższych standardów terapeutycznych.

Zapytaj o szczegóły naszych konsultantów.

Kontakt: od pon. do piąt. od 8.00 do 20.00 tel. 608 006 106, 608 006 108, recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę