Chłopcy z niską wagą urodzeniową obciążeni większym ryzykiem bezpłodności

28.07.2020
Bezpłodność mężczyzn ciągle zagadką foto pixabay

Według badań opublikowanych w Human Reproduction chłopcy z niską waga urodzeniową są bardziej narażeni na problemy z płodnością w wieku dorosłym. Kłopoty mają także pacjenci m.in. ze spodziectwem i wnętrostwem.

Naukowcy z Danii przyjrzeli się 5594 mężczyznom i 5342 kobietom urodzonym między 1984 a 1987 rokiem. Badacze śledzili losy ponad 10 tys. osób aż do końca 2017 r. Naukowcy stwierdzili, że chłopcy, którzy urodzili się z niską masą, doświadczali o 55 proc. częściej bezpłodności w porównaniu z mężczyznami urodzonymi w przedziale wagowym odpowiednim dla wieku ciążowego. Duńczycy nie znaleźli związku między wagą urodzeniową a niepłodnością u kobiet.

Anne Thorsted, która prowadziła badanie jako uczestniczka grupy naukowców z Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Aarhus, powiedziała, że wśród mężczyzn, którzy urodzili się ze zbyt niską wagą jak na wiek ciążowy, zanotowano 8,3 proc. bezpłodność - w porównaniu z 5,7 proc. odsetkiem niepłodnych mężczyzn urodzonych z odpowiednią wagą.

Dzieci urodzone w 40 tygodniu ciąży ważyły od 2500 do 4500 gramów. Oseski ważące mniej niż 3000 gramów zakwalifikowano do noworodków o małym ciężarze ciała.

Wcześniejsze badania wskazują na związek między ograniczonym wzrostem płodu a dwu-, trzykrotnie zwiększonym ryzykiem problemów z penisem i jądrami. Chodzi w szczególności o spodziectwo (wada rozwojowa, w której ujście cewki moczowej nie znajduje się na końcu penisa), wnętrostwo (jądro pozostaje poza moszną) i rak jąder. Schorzenia te związane są z problemami z płodnością. Jednak istnieje niewiele i to sprzecznych badań dotyczących związku między masą urodzeniową, wiekiem ciążowym a niepłodnością.

Gdy duńscy naukowcy wykluczyli mężczyzn urodzonych ze spodziectwem lub wnętrostwem - związek między małą waga urodzeniową a niepłodnością wyraźnie osłabł.

Thorsted powiedziała: na część związku między masą ciążową a niepłodnością nakładają się spodziectwo i wnętrostwo, o których wiadomo, że są związane z późniejszym wyższym ryzykiem niepłodności.

Uczona powiedziała, że nie jest jeszcze jasne, jakie mogą być potencjalne mechanizmy wiążące niską masę urodzeniową a niepłodnością.

- Nieoptymalne środowisko dla wzrostu płodu samo w sobie może być szkodliwe dla rozwoju produkcji nasienia i narządów rozrodczych. Można również spekulować, że zdrowy styl życia matki w czasie ciąży wpływa zarówno na wzrost płodu, jak i na rozwój funkcji rozrodczych. Wnętrostwo, spodziectwo i bezpłodność mają wspólne korzenie w życiu płodowym – powiedziała Thorsted..

- Nasze wyniki pokazują, że czasami musimy spojrzeć z bliska na życie płodowe, aby znaleźć wyjaśnienia problemów zdrowotnych, które pojawiają się później - podsumowała.

Uczestniczące w badaniu brzemienne matki wypełniły ankietę, w której pytano je o czynniki, mogące wpływać na przebieg ciąży, takie jak: wiek, styl życia (palenie i spożycie alkoholu), stan zdrowia (w tym wskaźnik masy ciała) i status socjodemograficzny (zatrudnienie, czy rodzice mieszkali razem). Pod koniec okresu obserwacji w 2017 roku średni wiek uczestników wynosił 32 lata.

Niepłodność męska jest odpowiedzialna za około jedną trzecią przypadków, niepłodność, żeńska - za kolejną jedną trzecią, a pozostała jedna trzecia zdarzeń spowodowana jest problemami zarówno u mężczyzny, jak i kobiety lub z niezidentyfikowanej przyczyny.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę