Zapijanie Alzheimera i Parkinsona kawą

06.11.2018
Kawa a schorzenia neurologiczne foto: pixabay

- Konsumpcja kawy – wydaje się mieć pewną korelację ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera i Parkinsona. Chcemy jednak zbadać, dlaczego tak się dzieje - jakie procesy generują pożądany skutek i w jaki sposób wpływają na wzmacnianie funkcji poznawczych związanych z wiekiem - mówi dr Donald Weaver, współkierujący Instytutem Krembil Brain z kanadyjskiego Uniwersytetu Health Network.

Dr Donald Weaver współpracował ściśle z dr. Rossa Mancinim, specjalistą z dziedziny chemii medycznej oraz z biologiem Yanfei Wanga. Zespół naukowców postanowił zbadać trzy różne rodzaje kawy – jasno i  mocno paloną oraz bezkofeinową mocno paloną.

Dr Rossa Mancini zidentyfikował grupę związków, znanych jako fenylindany, które powstają w wyniku procesu prażenia ziaren kawy. Fenylindany są wyjątkowe, bo to jedyny związek ustalony w badaniu, który zapobiega, a raczej hamuje rozwój szkodliwych białek - amyloidów beta oraz tau, powszechnie występujących w chorobach Alzheimera i Parkinsona. – Okazuje się, że fenyloindany są podwójnym inhibitorem - nie spodziewaliśmy się tego - mówi dr Donald Weaver.

Z uwagi, że prażenie prowadzi do wyższych stężeń fenylindanów, wydaje się, że ciemno palona kawa ma silniejsze funkcje ochronne niż kawa palona lekko.

- Udało nam się wykazać, że fenylindany silnie oddziałują na białka towarzyszące chorobom Alzheimera i Parkinsona - mówi dr Rossa Mancini. – Naszym następnym krokiem jest zbadanie, w jaki sposób związki te wchodzą w reakcje z białkami odpowiedzialnym za rozwój chorób neurologicznych.

- Fakt, że chodzi o naturalny, a nie syntetyczny związek, stanowi duży plus. Matka natura jest o wiele lepszym chemikiem niż nam się wydaje. Jeśli istnieje taka szansa, to lepiej lek pozyskać z naturalnych źródeł niż tworzyć go syntetycznie – zachwala właściwości kawy dr Donald Weaver.

- Czeka nas teraz zebranie dowodów epidemiologicznych i znalezienie twardych dowodów na to czy rzeczywiście istnieją składniki kawy, które zapobiegają spadkowi zdolności poznawczych. Uwaga jednak, nie sugerujemy absolutnie, że kawa to lekarstwo. Na takie stwierdzenie jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie – zastrzega dr Donald Weaver.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę