Endoproteza stawu kolanowego: osiem mitów i osiem prawd

30.07.2024
Autor:

Szacuje się, że co trzecia dorosła osoba zmaga się z dolegliwościami wynikającymi ze zmian artretycznych w obrębie kolan. Długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych nie jest wskazane, bo obciąża ważne narządy: nerki, układ sercowo-naczyniowy, żołądek. W pewnym stadium choroby dobrym rozwiązaniem jest endoprotezoplastyka stawu kolanowego. Zabieg chirurgiczny jest radykalnym działaniem i jako takie wyzwala wiele obaw, którym towarzyszy szereg mitów. Czy słusznie?

Gdy szwankuje kolano foto pixabay

Mit 1: Operacja wymiany stawu kolanowego oznacza transplantację podobną do przeszczepu np. nerki.
Fakt: W operacjach endoprotezoplastyki stawu kolanowego, wymieniana jest tylko uszkodzona powierzchnia stawu (chrząstka stawowa), nienaruszone pozostają kość i związane z nią więzadła. Obrazowo rzecz ujmując, jest to raczej operacja wymiany powierzchni struktury niż jej całkowita rekonstrukcja.

Mit 2: Wskaźnik powodzenia operacji wymiany stawu kolanowego jest niski.
Fakt: Dzięki najnowszym technikom i materiałom biomedycznym wskaźnik powodzenia operacji wymiany sięga 90 proc. Pacjent po operacji prowadzi bezbolesne i komfortowe życie, doświadcza radykalnej poprawy w realizowaniu codziennych czynności.

Mit 3: Operacji wymiany stawu kolanowego nie powinno się wykonywać u starszych pacjentów.
Fakt: Operacja wymiany stawu kolanowego jest zazwyczaj wykonywana u pacjentów w podeszłym wieku, głównie z powodu zwyrodnienia związanego z wiekiem (zużycie stawu). Ta grupa wiekowa to zwykle 60 - 80 lat. Oczywiście młodsi pacjenci – chociaż zdecydowanie rzadziej - również przechodzą tego typu operacje, a to z powodu różnych patologii, takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów, pourazowe zapalenie stawów, infekcje, guzy.

Mit 4: Operacja wymiany stawu kolanowego rozwiązuje problem co najwyżej na 10 lat.
Fakt: Operacja wymiany stawu kolanowego na zawsze oddala problemy osób starszych, ponieważ nowy staw pełni bez zarzutu swoje funkcje przez okres 18 - 25 lat - w zależności od poziomu aktywności pacjenta. Jeśli operacja jest wykonywana u młodszych pacjentów, być może zaistnieje konieczność do jej ponowienia w późnym wieku.

Mit 5: Operacji wymiany stawu kolanowego nie można wykonać u pacjentów z otyłością i cukrzycą.
Fakt: Pacjenci z zapaleniem stawów kolanowych i chorobami współistniejącymi, takimi jak cukrzyca lub otyłość, odnoszą największe korzyści z operacji wymiany stawu kolanowego. Po zabiegu pacjent może bez bólu chodzić i biegać, co pomaga obniżyć masę ciała i regulować poziom glukozy we krwi.

Mit 6: Wymiana stawu kolanowego jest bardzo bolesną operacją i wymaga długotrwałej fizjoterapii.
Fakt: Współczesne osiągnięcia medycyny w zarządzaniu bólem sprawiają, że operacja jest stosunkowo bezbolesna. Pacjent potrzebuje dwóch, trzech dni hospitalizacji i fizjoterapii nadzorowanej przez wyspecjalizowanych fizjoterapeutów. Ćwiczenia są proste i mogą być wykonywane samodzielnie przez pacjentów w domu.

Mit 7: Po operacji całkowitej wymiany stawu kolanowego pacjent nie może swobodnie zgiąć kolana.
Fakt: Pacjenci mogą wykonywać wszystkie codzienne czynności po zabiegu, bez problemu zginają kolano, chociaż zaleca się unikanie nadmiernego kucania i siedzenia ze skrzyżowanymi nogami.

Mit 8: Jeśli operacja się nie powiedzie, nie ma szans na poprawę.
Fakt: Operacje zazwyczaj kończą się pełnym powodzeniem. Istnieje niewielkie ryzyko infekcji lub obluzowania implantu. W takim przypadku wykonywana jest standardowa reoperacja.

W Warsaw Medical Center zabiegi z pełnego zakresu ortopedii m.in.: endoprotezoplastykę stawu biodrowego i kolanowego, artroskopię stawu kolanowego, łokciowego i skokowego oraz wszelkie urazy i inne operacje w obrębie kończyny dolnej przeprowadzają dr Marcin Gruba, dr n.med.Jarosław Ucieklak, dr n.med.Paweł Obidziński.

Pozostałe aktualności
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę