Szybki test na raka

06.12.2018
DNA przybliża szybki test na raka

Naukowcy stworzyli eksperymentalny test, który może wykryć raka w mniej niż 10 minut. Test ten wykorzystuje cechę DNA, która wydaje się być wspólna dla wszystkich typów raka i nie występuje w zdrowej tkance.

Zespół naukowców z University of Queensland w Australii odkrył, że fragmenty DNA pochodzącego z nowotworowych komórek przyjmują unikalną strukturę. Badania pokazują, że różne nowotwory mają ten sam "podpis DNA".

Naukowcy zaobserwowali tę samą strukturę DNA" w nowotworowych komórkach: piersi, prostaty, jelita grubego, układu limfatycznego.

W oparciu o te ustalenia opracowano test, który na podstawie struktury DNA może wykryć nowotwór w czasie krótszym niż 10 minut. Naukowcy wykazali, że nowy test jest w 90 proc. dokładny (przebadano 200 próbek). W pozostałych 10 proc. przypadków może być sugerowany rak podczas gdy faktycznie choroba nie występuje.

Test może oznaczać koniec długich poszukiwań jednego narzędzia diagnostycznego, które działa na wszystkie typy raka.

Nie wiemy jeszcze czy jest to Święty Graal, czy metoda nadająca się do zastosowania tylko wobec określonych typów raka, ale nasz sposób wygląda naprawdę interesująco, jako niewiarygodnie prosty uniwersalny marker raka - mówi autor badań prof. Matt Trau.

Dodaje on, że technologia stojąca za testem jest przystępna i niedroga bo nie wymaga skomplikowanego sprzętu laboratoryjnego, koniecznego do sekwencjonowania DNA.

Test opracowany przez zespół naukowców wykorzystuje istotną cechę DNA komórek rakowych. Mianowicie w wodzie “nowotworowy” DNA przyjmuje wyraźne nanostruktury 3-D ze względu na intensywne skupienia wprowadzonych znaczników metylowych. Znaczniki te, w kontakcie ze zdrowymi komórkami, rozłożone są równomiernie wzdłuż całego DNA.

Ważne, że powstałe nanostruktury łatwo przylegają do złota. Naukowcy opracowali zatem test wykorzystujący nanocząstki złota, które natychmiast zmieniają kolor, gdy przyłączają się do trójwymiarowych nanostruktur DNA nowotworów. Prof. Trau zapewnia, że zmianę koloru można zaobserwować gołym okiem.

Nie koniec na tym, zespół naukowców pracujący pod kierunkiem prof. Trau opracował niedrogą wersję tej technologii, która może pewnego dnia być dostępna nawet w telefonach komórkowych.

Czasopismo Nature Communications opublikowało właśnie dokument badawczy na temat testu i sposobu, w jaki naukowcy go opracowali.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę