Cukrzyca to wyższe ryzyko raka

22.07.2018
Diabetycy zagrożeni rakiem (foto: pixabay)

U ludzi z cukrzycą występuje wyższe ryzyko zachorowania na raka niż u osób wolnych od tej przypadłości. Ryzyko to jest wyższe u kobiet niż u mężczyzn - wynika z nowej metaanalizy.

W badaniu opublikowanym 19 lipca 2018 r. w czasopiśmie Diabetologia Journal  naukowcy przeanalizowali badania, w których opisano związek między rakiem a cukrzycą. Przeanalizowano historie choroby ponad 19 mln osób z cukrzycą typu 1 lub typu 2 w ponad stu badaniach i zestawach danych.

Okazało się, że cukrzyca zwiększa ryzyko zachorowania raka. Badacze odkryli, że u kobiet diabetyczek występuje o 27 proc.  większe ryzyko zachorowania na raka w porównaniu z kobietami nie cierpiącymi na cukrzycę. U mężczyzn taka zależność również występuje, z tym, że nie obserwuje się aż tak wyraźnej różnicy (o 19 proc. wyższe ryzyko zachorowania na raka).

W porównaniu z mężczyznami cierpiącymi na cukrzycę u kobiet z cukrzycą występuje o 11 proc. wyższe ryzyko zachorowania na raka nerki, o 13 proc. większe ryzyko raka jamy ustnej, o 14 proc. - raka żołądka i 15 proc. - białaczki. Z kolei u mężczyzn chorych na cukrzycę ryzyko zachorowania na raka wątroby było o 12 proc. wyższe niż u kobiet chorych na cukrzycę.

- Nie jest jasne, dlaczego kobiety chore na cukrzycę doświadczają większego ryzyka zachorowania na raka niż mężczyźni z cukrzycą. Naukowcy mają kilka hipotez. Na przykład, posiadanie wyższego poziomu glukozy we krwi może uszkadzać DNA, co z kolei może prowadzić do raka - mówi główny autor analizy porównawczej Toshiaki Ohkuma, pracownik naukowy zajmujący się zagadnieniami dotyczącymi nerek i metabolizmu w George Institute for Global Health w Australii. Twierdzi on, że kobiety z reguły dłużej niż mężczyźni trwają w stadium przedcukrzycowym choroby, w którym poziom glukozy jest nadzwyczaj wysoki.

Bywa, że poziom cukru we krwi u danej osoby jest wyższy niż normalnie, ale nie jest wystarczająco wysoki, aby można go było sklasyfikować jako cukrzycę typu 2 (specjaliści z kliniki Mayo uważają, że u osób w stanie przedcukrzycowym często rozwija się cukrzyca typu 2). Po rozpoznaniu cukrzycy kobiety z reguły rzadziej niż mężczyźni przyjmują leki niezbędne do obniżenia poziomu glukozy we krwi.

- Kobiety z cukrzycą częściej niż mężczyźni przez dłuższy czas doświadczają niekontrolowanego poziom cukru we krwi. Z tego powodu kobiety z cukrzycą mogą być bardziej zagrożone zachorowaniem na raka niż mężczyźni z cukrzycą - mówi Toshiaki Ohkuma.

Przyczyny, dla których mężczyźni i kobiety mogą mieć inne ryzyko rozwoju raka, wciąż jednak pozostają niejasne. Tym bardziej, że naukowcy nie analizowali czynników, które mogą być związane z cukrzycą i rakiem u kobiet, takich jak: ciąża, menopauza i terapia zastępcza hormonalna.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę