Nowotwór oka na celowniku śnieguliczki koralowej

29.03.2019
Roślina walczy z nowotworem oka

Okazało się, że liście, pochodzącej z Korei, śnieguliczki koralowej zawierają bakterie, które dają postać naturalnego insektycydu zwanego FR900359 (FR). Od 30 lat społeczność naukowa bada właściwości tej niesamowitej rośliny.

Substancja FR chroni roślinę przed owadami. Naukowcy stwierdzili, że FR może leczyć astmę skuteczniej niż standardowe leki. Jest ona także przedmiotem nowego badania, którego wyniki opisano w czasopiśmie Science Signaling.

Naukowcy z uniwersytetów w Magdeburgu i Bonn uważają, że znaleźli nowe zastosowanie dla toksyny.

- Badana przez nas substancja hamuje ważną grupę cząsteczek w komórkach, białka Gq - wyjaśnia dr Evi Kostenis z Instytutu Biologii Farmaceutycznej Uniwersytetu w Bonn.

Białka te działają podobnie do centrum kontroli kryzysowej. Gdy sygnał je aktywuje, mogą włączać i wyłączać szlaki metaboliczne komórek. Jednak dzieje się to tylko przez krótki okres, po którym komórka powraca do normalnego stanu.

W szczególnej postaci raka gałki ocznej, zwanego czerniakiem błony naczyniowej, dwa białka Gq pozostają trwale aktywne. Mutacja, która powoduje taki stan doprowadza do ciągłego dzielenia się komórek.

Przyczyna tego typu raka jest obecnie nieznana, ale częściej występuje u osób o jasnej karnacji i niebieskich lub zielonych oczach.

Naukowcy już wiedzą, że FR może powstrzymać aktywację białek Gq przez przywieranie do nich. - To jest coś, czego nikt by się nie spodziewał - mówi dr Kostenis.

- Wydawało się niemożliwe, aby substancja ta mogła działać w zmutowanych białkach, wyjaśnia dr Evelyn Gaffal z University of Magdeburg.

Badania pokazały jednak, że ​​FR jest skuteczny zarówno w aktywnym, jak i nieaktywnym białku. Analizy ujawniły również, jak to się dzieje. Zespół naukowców odkrył, że zmutowane, trwale aktywne białka Gq czasami wracają do stanu nieaktywnego. W tym momencie FR “wyłapuje” takie białko - zapobiegając jego aktywacji. W miarę upływu czasu coraz więcej białek Gq powraca do bezczynności, potencjalnie spowalniając czerniaka błony naczyniowej oka.

Naukowcy zaobserwowali ten efekt w hodowlach komórkowych i komórkach myszy z rakiem.

Konieczne będzie upewnienie się czy FR celuje tylko w komórki nowotworowe - a nie w inne tkanki - zauważa dr Kostenis.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę