Rehabilitacja z konsolą w ręku

14.10.2018
Rehabilitacja przed komputerem foto: pixabay

Programu komputerowego Mira, stworzonego z myślą o chorych, uczestniczącym w zajęciach rehabilitacyjnych, zaczęto używać dwa lata temu - w ramach studium prowadzonego pod kierunkiem specjalistów z Uniwersytetu w Manchesterze.

W każdy piątek grupa z zakładu opieki Halls spotykała się, aby sprawdzić swoje umiejętności jako uczestnicy gier komputerowych.

65-letni Arthur Halls z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, dolegliwościami serca i nadciśnieniem tętniczym wspomina, że dwa lata temu praktycznie nie był aktywny. - Z takimi płucami i sercem jak moje musisz być bardzo ostrożny – wyjaśnia Arthur Halls.

Sytuacja diametralnie zmieniła się gdy poważnie chory człowiek zaczął stosować Medical Interactive Recovery System (Mira) – program rehabilitacyjny, który używa gier wideo do wsparcia fizycznej odnowy. W serii specjalnie opracowanych gier komputerowych użytkownicy z reguły wykonują takie same ruchy, jakie zwykle realizują w ramach zajęć fizjoterapii. Arthur Halls ma wrażenie, że teraz może zrobić o wiele więcej.

Inny członek grupy, Donald Long miał trudności z wchodzeniem po schodach. Teraz mówi, że problemy z poruszaniem się są już przeszłością.

Mira powstała w 2011 r., kiedy Cosmin Mihaiu - wówczas jeszcze student – zrealizował oprogramowanie komputerowe oparte o system operacyjny Microsoft. Jak wiadomo, kamera Microsoft Kinect rejestruje ruchy użytkownika, które następnie przekładają się na działania w grze.

Geneza projektu była ciekawa Rumun złamał rękę jako siedmiolatek. zapamiętał z tego okresu fakt uciążliwej rehabilitacji, to zainspirowało go do stworzenia „gry rehabilitacyjnej”.

Ważne, że gry nie da się oszukać, jeśli określone ćwiczenie nie zostanie wykonane lub wykonane źle - specjalne oprogramowanie zarejestruje odstępstwa od ustalonych reguł.

- Realizując projekt chcieliśmy upewnić się, że wszyscy, bez względu na wiek i stan zdrowia, mogą z naszego oprogramowania bez przeszkód skorzystać.

Mihaiu, wraz ze swoim zespołem, zajął pierwsze miejsce w Microsoft Imagine Cup w 2011 r. W następnym roku ich gry stały się podstawą nowo powstałej firmy. Prace grupy młodych informatyków nie pozostały niezauważone, w 2017 r. zdobyli nagrodę AXA Health Tech & You. Mira jest obecnie wykorzystywana lub testowana przez 72 instytucje na całym świecie (aż 23 w Wielkiej Brytanii).

Dr Bibhas Roy, ortopeda z Manchester Foundation NHS, która specjalizuje się w urazach stawu łokciowego i barkowego, działa jako doradca kliniczny Mira. Mówi on, że nie raz analizował, jak oprogramowanie wpływa na motywację pacjentów podczas fizjoterapii. – To działa podobnie jak liczniki kroków zachęcające ćwiczących do osiągnięcia określonego dystansu w ciągu jednego dnia. Nasze mózgi tak działają – zapewnia Bibhas Roy.

Fizjoterapeuta może wykorzystać zebrane informacje do śledzenia postępu podopiecznego. - To tworzy pętlę sprzężenia zwrotnego - mówi Roy, który twierdzi, że nikt nie chce zawieść swojego fizjoterapeuty, nie wykonując ćwiczeń.

Mira w żaden sposób nie zastępuje rehabilitantów. To oni są niezastąpieni w procesie opracowania zestawu ćwiczeń, zweryfikowania programu, szczególnie gdy będzie on używany w warunkach domowych. To praca fizjoterapeutów gwarantuje skuteczność rehabilitacji ze wsparciem programu komputerowego.

Mihaiu mówi, że ich kooperacja z fizjoterapeutami i lekarzami w szpitalach na całym świecie pomogła ulepszyć system i znaleźć nowe sposoby jego wykorzystania.

- Mamy specjalistów używających naszego systemu do pracy ze starszymi pacjentami - do leczenia prewencyjnego, ale także do opieki z pacjentami w łóżku . Coraz więcej szpitali używa Miry na oddziałach neurologii. Jeden ze szpitali myśli o użyciu naszego rozwiązania przez ofiary poparzeń, inny – w przypadku rehabilitacji osób po amputacji kończyn – cieszy się Cosmin Mihaiu.

***
Co leczymy:
- stany po urazach kończyn i kręgosłupa
- zmiany zwyrodnieniowe stawów
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
- rehabilitacja po zabiegach ortopedycznych szczególnie po endoprotezach
- obrzęki limfatyczne
- zmiany w okolicy stawu żuchwowo-skroniowego
- mięśniobóle i nerwobóle
- cellulit

Jakie zabiegi stosujemy:
- terapia indywidualna
- masaż leczniczy
- laseroterapia - laser wysokoenergetyczny
- fala uderzeniowa
- akupunktura
- kinezjotaping (plastrowanie dynamiczne)

Masz problem? Skonsultujemy, doradzimy, pomożemy

mgr Dorota Ślebioda 

Zapisy, informacje: od pon. do piąt. od 8.00 do 20.00 tel. 608 006 106, 608 006 108, recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę