Glukozamina na ból stawów i … zdrowe serce

16.05.2019
Glukozamina wspiera serce

Regularne stosowanie suplementu diety w postaci siarczanu glukozaminy i siarczanu chondroityny może niejako przy okazji skutkować niższym ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych (cardiovascular disease CVD) - sugeruje analiza danych z brytyjskiego zbioru rekordów medycznych Biobank.

Glukozamina to popularny suplement diety, stosowany w łagodzeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Skuteczność tego środka w uśmierzaniu bólu stawów jest nadal dyskutowana. Natomiast nowe dowody sugerują, że glukozamina może odgrywać istotną rolę w zapobieganiu chorobom układu krążenia, a w efekcie zmniejszaniu śmiertelności.

W celu zbadania czy rzeczywiście tak jest naukowcy pod kierunkiem profesora Lu Qi z Tulane University w Nowym Orleanie wykorzystali dane z brytyjskiego Biobanku - analizując rekordy zdrowotne brytyjskich mężczyzn i kobiet.

Analizą objęto dokładnie 466 039 osób, które wypełniły kwestionariusz dotyczący stosowania suplementów diety, w tym glukozaminy.

W badaniu wykorzystywano także świadectwa zgonu i rejestry szpitalne do monitorowania zdarzeń CVD, w tym przypadki zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych, choroby wieńcowej i udaru mózgu. Analizy realizowano w trakcie siedmioletniego okresu obserwacji.

 

Prawie co piąty (19,3 proc.) uczestnik badania zgłosił użycie glukozaminy. Naukowcy ocenili , że stosowanie tego środka wiąże się z 15 proc.  niższym ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo - naczyniowych i od 9 proc. do 22 proc. niższym ryzykiem zgonu z powodu choroby wieńcowej i udaru mózgu.

Te korzystne relacje skorygowane zostały szeregiem czynników ryzyka, takich jak: wiek, płeć, waga (BMI), pochodzenie etniczne, styl życia, dieta, przyjmowanie leków i innych suplementów.

Związek między stosowaniem glukozaminy a CVD był silniejszy u palaczy (37 proc. obniżka ryzyka) w porównaniu z osobami nigdy nie palącymi (12 proc.) i byłymi palaczami (18 proc.).

Autorzy badania uważają, że regularne stosowanie glukozaminy wiązać się może ze zmniejszeniem poziomu białka C-reaktywnego - związku chemicznego występującego w nasileniu w trakcie stanu zapalnego.

Glukozamina w pewnej mierze może być namiastka diety niskowęglowodanowej, która jest czynnikiem obniżającym ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Naukowcy wskazują na pewne ograniczenia w realizowanym badaniu, takie jak: brak informacji o dawce, czasie trwania i skutkach ubocznych stosowania glukozaminy.

Przyjmowanie tego suplementu może być również elementem realizowania zdrowego stylu życia, a więc osoby stosujące tego typu środki w większym stopniu dbają o swoją kondycję fizyczną niż inni ludzie.

Naukowcy podkreślają także, iż glukozaminę stosuje się zazwyczaj w celu złagodzenia bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów, a obniżenie doznań bólowych może być również związane z mniejszym ryzykiem wystąpienia zdarzeń CVD.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę