Spodziectwo: gdy rozwój penisa staje się problemem

22.06.2019
Spodziectwo różne ścieżki problemów

Do niedawna rodzice po raz pierwszy słyszeli określenie spodziectwo tuż po narodzinach dziecka. Coraz częściej ze świadomością istnienia przypadłości żyją jeszcze przed porodem. Niestety, póki co, nie ma skutecznej metody, aby uniknąć problemów. Naukowcy podają kolejne fakty dotyczące, tej występującej coraz częściej, nieprawidłowości.

Do tej pory uważano, że istnieje prosta relacja przyczyna - skutek. Wytwarzany w jądrach nienarodzonego dziecka testosteron bierze na siebie odpowiedzialność za tworzenie się męskich narządów płciowych.

Tymczasem dróg prowadzących do pożądanego celu, a więc prawidłowo rozwiniętego i funkcjonującego penisa  - jest więcej.

Teoria, że jedynie jądra są odpowiedzialne za produkcję hormonów, pełniących strategiczną rolę w maskulinizacji (proces polegający na uzyskiwaniu typowych cech męskich) nie jest już obowiązująca.

Okazuje się, że produkcja strategicznych hormonów zachodzi także poza jądrami. Sygnał do rozwoju penisa z embrionalnej struktury, zwanej guzkiem narządów płciowych (struktura, która występuje u płodu niezależnie od płci) - dają gonady (jajniki lub jądra), a dokładnie wytwarzane przez nie hormony. U dzieci płci żeńskiej, u których produkcja hormonów nie jest na początkowym etapie rozwoju płodu tak intensywna jak u chłopców - powinna rozwinąć się łechtaczka u przyszłych mężczyzn - penis. Tak jest, gdy nie ma żadnych komplikacji, ale gdy do nich dochodzi - zaczynają się kłopoty. Bywa, że zewnętrzne narządy płciowe (zdecydowanie częściej u chłopców i zdecydowanie rzadziej u dziewcząt) nie rozwijają się prawidłowo. Powstaje wówczas proplem problem, który lekarze komunikują rodzicom: państwa dziecko urodziło się ze spodziectwem.

O co chodzi? Mówiąc w uproszczeniu, u chłopców rozwijające się jądra wytwarzają testosteron, który krążąc w rozwijającym się płodzie - powoduje maskulinizację wielu komórek i tkanek, prowadząc m.in. do rozwoju penisa z guzka narządów płciowych. To jednak zbyt duże uproszczenie, gdyż za tego typu proces odpowiedzialny jest inny hormon produkowany za sprawą testosteronu - dihydrotestosteron (DHT), który ma znacznie silniejszy efekt maskulinizujący. Od dawna wiadomo, że taka swoista przemiana zachodzi w jądrach. Okazuje się jednak, iż nie tylko.

Naukowcy mierzyli poziom hormonów analizując próbki krwi i tkanek w drugim trymestrze rozwoju płodu ludzkiego. Okazało się, że w rozwoju płodu ma udział nie tylko dihydrotestosteron produkowany w jądrach (tzw. szlak kanoniczny), bowiem męskie steroidy są syntetyzowane także przez inne narządy, takie jak łożysko, wątroba i nadnercze. Ten proces nazywany jest potocznie „tylnym wejściem ”.

Gospodarka hormonalna kobiety, a więc i kobiety ciężarnej narażona jest na coraz więcej czynników zakłócających. Wśród nich wymienia się przede wszystkim substancje chemiczne stosowane powszechnie w wielu gałęziach przemysłu (meblarskiego, elektronicznego, kosmetycznego, niestety także w rolnictwie - pestycydy).

Wykazano, że szkodliwe związki, wykorzystywane m.in. jako środek obniżający palność wielu produktów,  negatywnie oddziałują np.. na wątrobę i nadnercze, te zaś funkcjonując nie tak jak powinny - prowadzą do zaburzeń uwidaczniających się w nieprawidłowym rozwoju narządów płciowych płodu.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę