Leki na wątrobę w konwencji five o clock

31.07.2018
Czas podanai leku jest bardzo istotny /foto: pixabay

W przypadku wątroby - praktyka chronoterapii, która polega na podawaniu leków w czasie, gdy działają one najskuteczniej, przy możliwie najmniejszej toksyczności, jest szczególnie istotna.

Zespół naukowców z Perelman School of Medicine (University of Pennsylvania) odkrył, że w przypadku wątroby rytm spalania tłuszczu jest kontrolowany przez białko zwane PPAR-alfa (są to receptory aktywowane proliferatorami peroksysomów, których główną rolą jest kontrola metabolizmu kwasów tłuszczowych i utrzymanie homeostazy glukozowej).

Celem leków, zwanych fibratami (grupa środków przepisywana pacjentom, u których poziom trójglicerydów w surowicy krwi jest zbyt wysoki) jest obniżanie poziomu lipidów we krwi. Ilość PPAR-alfa w wątrobie osiąga najwyższą wartość ok. godziny 17.00.

Wychodząc z tej korelacji zespół prof. Mitchella A. Lazara chciał ustalić, czy byłoby korzystne, aby podawać krótkodziałające leki oddziałujące na PPAR-alfa o określonej porze dnia (gdy  PPAR-alfa osiąga najwyższy poziom). Naukowcy zaobserwowali, że krótkodziałający lek najskuteczniej zmniejszał poziom tłuszczu w wątrobie, gdy podawano go po południu właśnie o 17.00..

- Nasze wyniki potwierdzają, że ze względu na rytmikę PPAR-alfa, leki obniżające poziom lipidów we krwi mogą być bardziej skuteczne w określonych porach dnia - powiedział Mitchell A. Lazar.

- Postępowanie według zasady chronoterapii w leczeniu choroby metabolicznej wątroby może rzeczywiście przynosić zdecydowane korzyści pacjentom, ponieważ ostatnie badania wykazały, iż czas ekspresji PPAR-alfa w wątrobie ludzkiej ma niebagatelne znaczenie. To podobna zasada jaką stosuje się przy statynach (leki obniżające poziom cholesterolu), podawanych  przed snem - uzupełnia swoją wypowiedź Lazar.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę