Zimna woda walczy z bólem

14.08.2018
Zimna woda a fizjoterapia

Krótka, intensywna kąpiel w zimnej wodzie może skutecznie uśmierzyć uporczywy ból - można przeczytać w czasopiśmie BMJ Case Reports.

Uśmierzenie bólu pooperacyjnego, którego doświadczał młody mężczyzna, nastąpiło w nieoczekiwany sposób - poprzez kąpiel w zimnej wodzie.

Pacjenta poddano zabiegowi chirurgicznemu polegającemu na endoskopowej sympatektomii klatki piersiowej - w celu ograniczenia nadmiernego zaczerwienienie twarzy.  Sam zabieg zakończył się sukcesem. Niemniej jednak po operacji utrzymywały się uporczywe doznania bólowe.

Młodzieniec utrzymywał, że ćwiczenia i ruch tylko wzmagają ból, uniemożliwiając mu rehabilitację i powrót do zdrowia. Co więcej, stały ból powodował u niego ogromny stres i negatywnie wpływał na psychikę.

Przed operacją młody człowiek był zapalonym triathlonistą, pomyślał zatem, że krótka kąpiel przyniesie chociaż na chwilę ulgę w doznaniach bólowych. Ku swojemu zaskoczeniu, pacjent po zanurzeniu się w zimnej wodzie niemal natychmiast przestał odczuwać ból. Co więcej, doznania bólowe już nie powróciły. Sportowiec wznowił zwykłą aktywność sportową bez dalszego uciekania się do środków przeciwbólowych.

Trudno ustalić czy pływanie w zimnej wodzie było faktycznie związane z remisją bólu - piszą autorzy opracowania. Jak to się stało, nie jest jasne - przyznają medycy i tłumaczą: szok, wywołany gwałtownym zanurzeniem w zimnej wodzie, mógł spowodować falę współczulnego działania układu nerwowego. Reakcja organizmu na ten stan została powiązana ze zmienionym stanem świadomości, to z kolei mogło zmienić postrzeganie bólu, przynosząc natychmiastową ulgę.

Pytanie jednak dlaczego ból odczuwany przez mężczyznę zniknął w dłuższej perspektywie?

Autorzy opracowania sugerują, że zmniejszony zakres ruchu (stan naturalny po operacji) mógł wzmacniać utrzymywanie się bólu. Ustąpienie bólu w wodzie, umożliwiło pacjentowi swobodne poruszanie się, co z kolei sprzyjało przerwaniu mechanizmu kreowania bólu.

- Mógł to być ból o podłożu nerwowym, niezwykle trudny do leczenia, a wiążący się ze zmianami strukturalnymi w mózgu - podkreślają autorzy opracowania.

Źródło: Tom B Mole, Pieter Mackeith. Cold forced open-water swimming: a natural intervention to improve postoperative pain and mobilisation outcomes? BMJ Case Reports, 2018; DOI: 10.1136/bcr-2017-222236

***

Dla każdego, kto do końca wakacji skorzysta w Warsaw Medical Center z oferty fizjoterapeutycznej (dowolny zabieg) uzyska wyjątkowo atrakcyjne warunki realizacji świadczenia w ramach programu „Fizjoterapia z plusem”.

* Fizjoterapia na piątkę z plusem
Seria pięciu zabiegów fizjoterapeutycznych do końca wakacji kosztuje w WMC tyle co cztery zabiegi.

* Fizjoterapia na dziesiątkę z plusem
Seria dziesięciu zabiegów fizjoterapeutycznych do końca wakacji kosztuje w WMC tylko tyle co siedem zabiegów.

Oferta obejmuje:
- terapię indywidualną
- masaż leczniczy
- laseroterapię - laser wysokoenergetyczny
- falę uderzeniową
- akupunkturę
- kinezjotaping (plastrowanie dynamiczne)

Zapytaj o wyjątkową wakacyjną ofertę zabiegów fizjoterapeutycznych

Przy uzgadnianiu terminów terapii prosimy o powołanie się na program „Fizjoterapia z plusem”.

W Warsaw Medical Center fizjoterapię prowadzą specjaliści, których doświadczenie, umiejętności zawodowe i zdobyta wiedza gwarantują zachowanie najwyższych standardów terapeutycznych.

Zapytaj o szczegóły naszych konsultantów.

Kontakt: od pon. do piąt. od 8.00 do 20.00 tel. 608 006 106, 608 006 108, recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę