Stwardnienie rozsiane – w otyłości gorsze rokowania

18.04.2019

Naukowcy z Advanced Science Research Center (przy New York University) oraz klinicyści z Icahn School of Medicine w Mount Sinai przez dwa lata obserwowali grupę pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (SM). Okazało się, że we krwi osób o indeksie BMI wyraźne przekraczającym górną normę wykryto zdecydowanie wyższy poziom ceramidów (lipidy obecne głównie w warstwie rogowej naskórka).

Taka sytuacja dla osób chorych na SM nie jest korzystna, gdyż ceramidy oddziałują na DNA monocytów (komórki odpornościowe), powodując ich zwiększone namnażanie.

Monocyty, za pośrednictwem naczyń krwionośnych potrafią dotrzeć do mózgu, a tam niestety uszkadzają włókna nerwowe.

Naukowcy doszli do wniosku na podstawie dwuletnich obserwacji, że taki proces zachodzi głównie u osób otyłych ze zdiagnozowanym SM. Bezpośrednim skutkiem takiego stanu było masywniejsze uszkodzenie mózgu i zdecydowanie szybsza utrata zdolności motorycznych.

Takie ustalenia to nowe podejście do etiologii choroby. Wcześniej podwyższony poziom ceramidów w płynie mózgowo-rdzeniowym u pacjentów z SM utożsamiano z procesem, w wyniku którego organizm próbuje zregenerować uszkodzoną mielinę (tłuszczowa substancja, która otacza akson niektórych komórek nerwowych, tworząc izolującą elektrycznie warstwę  – w ten sposób zapewnione jest prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego).

Jak wiadomo, stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną, w trakcie której procesowi destrukcji ulega, okrywająca wypustki komórek nerwowych otoczka mielinowa. W efekcie dochodzi do zaburzenia w przekazywaniu sygnałów nerwowych i dysfunkcji w działaniu układu nerwowego.

Naukowcy twierdzą, że u pacjentów z SM wpływ na szybki rozwój choroby może mieć nadmierne spożycie tłuszczów nasyconych.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę