Chrapanie źle wpływa na serce

02.12.2018
Chrapanie źle wróży sercu foto: pixabay

Problemy sercowe z powodu chrapania mają dwa wymiary. Jeden (w przenośni) - bo dolegliwość jest przyczyną 6 proc. rozwodów i drugi - literalny, gdyż powodują poważny uszczerbek w sprawności serca osoby chrapiącej.

Chrapanie i obturacyjny bezdech senny (OBS) mogą prowadzić do istotnego upośledzenia czynności serca i to zdecydowanie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Co druga osoba, która głośno chrapie zmaga się świadomie lub nie z OBS. Kiedy pojawia się ta przypadłość, mięśnie w gardle przestają należycie funkcjonować w efekcie ustaje swobodny przepływ powietrza przez drogi oddechowe.

Zgodnie z badaniem, zaprezentowanym niedawno temu na corocznym spotkaniu Towarzystwa Radiologicznego USA, które odbyło się w Chicago, chrapanie i OBS mogą prowadzić do wcześniejszego upośledzenia czynności serca.

Część specjalistów uważa, że osoby z bezdechem sennym narażone są na duże ryzyko rozwoju nadciśnienia. Uwaga jednak, nie jest jasne, czy bezdech senny bezpośrednio powoduje choroby serca. Gdzie jest przyczyna, a gdzie skutek? Wiele osób cierpiących na bezdech senny ma również współistniejące choroby. Jest to jeden z powodów, dla których trudniej jest ustalić bezpośredni związek między bezdechem sennym a chorobą serca.

Jak wiadomo, OBS wiąże się również z otyłością, która jest czynnikiem ryzyka chorób serca. Otyłość przyczynia się do bezdechu sennego, ten skutkuje przerywanym snem, z kolei deficyt snu może w dłuższej perspektywie prowadzić do dalszej otyłości. Gdy osoba zyskuje na wadze, mięśnie gardła, które utrzymują otwarte drogi oddechowe, rozluźniają się, a bezdech senny staje się coraz poważniejszy.

Według ustaleń American Heart Association, u części ludzi z OBS, u których zdiagnozowano wysokie ciśnienie krwi, zauważono jego spadek bezpośrednio po zastosowanym leczeniu bezdechu. Takie wyniki pokazują możliwy związek między nadciśnieniem a bezdechem sennym.

Naukowcy przeanalizowali dane kardiologiczne 4877 uczestników badań. Na ten użytek m.in. dokonano za pomocą rezonansu magnetycznego szeregu skanów serca. Wśród uczestników badań naukowcy wyróżnili trzy grupy: osoby z OBS, zmagające się z chrapaniem, ale bez OBS, ostatnią tworzyły osoby nie mające problemów z chrapaniem.

Kiedy badacze porównali grupę chrapiących z grupą bez zaburzeń snu, odkryli uderzającą różnicę w masie lewej komory, szczególnie u kobiet. Na parametry pracy serca kobiet zdecydowanie wyraźniej oddziałuje chrapanie lub OBS niż mężczyzn.  Zwiększona masa lewej komory oznacza, że ​​serce musi pracować ciężej, aby zagwarantować prawidłowe funkcjonowanie organizmowi. To płeć piękna zatem jest bardziej narażona na problemy kardiologiczne niż przeciwna.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę