Parodontoza w parze z RZS

04.09.2018
Dentysta może przeciwdziałać RZS

Naukowcy z Johns Hopkins Medicine (Baltimore, Maryland) od lat badają związek pomiędzy przewlekłą chorobą dziąseł a reumatoidalnym zapaleniem stawów. W obu schorzeniach rejestrują obecność tej samej bakterii.

- Nasze badania mogą pomóc w precyzyjnym zdiagnozowaniem przyczyn RZS - mówi główny autor raportu, Maximilian Konig, były pracownik naukowy Johns Hopkins School of Medicine, związany z Massachusetts General Hospital.

Naukowcy uznają, że bakteria o nazwie Aggregatibacter actinomycetemcomitans jest wspólnym mianownikiem pomiędzy chorobą dziąseł a RZS. Co prawda klinicznie obie choroby wiązano już od początku XX wieku, ale większość badań w ostatnim dziesięcioleciu skupiała się na innej bakterii, zwanej Porphyromonas gingivalis.

- To jak układanie kilku ostatnich fragmentów skomplikowanej mozaiki, nad którą pracowano przez wiele lat - mówi prof. Felipe Andrade z Johns Hopkins School of Medicine.

Obecne możliwości leczenia np. sterydami, ale także z pomocą fizykoterapii mogą pomóc zmniejszyć i spowolnić bolesne deformacje stawów u niektórych pacjentów, ale naukowcy szukają skuteczniejszych alternatyw.

Zespół badawczy, obserwując podobne procesy zachodzące w stawach pacjentów z RZS i w dziąsłach osób z chorobą przyzębia, znalazł wspólny czynnik - nadmierna obecność cytrulinowanych białek w tkankach zmienionych zapalnie. Przy nieprawidłowym nagromadzeniu tych białek organizm wytwarza przeciwciała, które powodują zapalenie i atakują własne tkanki organizmu - to cecha charakterystyczna RZS.

Naukowcy ustalili, że A. actinomycetemcomitans jest jedyną bakterią zdolną do wywoływania hiperitremitacji w komórkach zapalnych występujących zarówno w chorobie dziąseł, jak i w RZS.

W badaniu wykorzystano 196 próbek od pacjentów z RZS. Stwierdzono, że ponad połowa z nich była zainfekowana A. actinomycetemcomitans. Wyniki te były podobne dla próbek z tkankami pobranymi z chorych dziąseł.

Ekspozycja na bakterię okazała się być główną determinantą w wytwarzaniu przeciwciał atakujących tkanki u pacjentów genetycznie podatnych na RZS. Prof. Maximilian Konig studził entuzjazm, że pomimo, iż u połowy uczestników badania z RZS zauważono obecność A. actinomycetemcomitans, to u połowy pacjentów jej nie stwierdzono.

***
Zapytaj o wyjątkową ofertę zabiegów fizjoterapeutycznych. Przy uzgadnianiu terminów terapii prosimy o powołanie się na program „Fizjoterapia z plusem”.

W Warsaw Medical Center fizjoterapię prowadzą specjaliści, których doświadczenie, umiejętności zawodowe i zdobyta wiedza gwarantują zachowanie najwyższych standardów terapeutycznych.

Zapytaj o szczegóły naszych konsultantów.

Kontakt: tel. od pon. do piąt. od 8.00 do 20.00 tel. 608 006 106, 608 006 108, recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę