Mammografia - gdy choruje serce?

06.12.2019
Mammografia diagnozuje serce?

Zdjęcia mammograficzne identyfikują potencjalnie nowotworowe zmiany w piersiach. Okazuje się, że mogą także pomóc lekarzom we wskazaniu kobiet zagrożonych niewydolnością serca.

Mammografia wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie o niskiej energii do „skanowania” tkanki piersi pod kątem nieprawidłowości, które mogą być oznakami zmian nowotworowych. Badanie to jest standardem, jeśli chodzi o diagnozowanie raka piersi we wczesnych stadiach.

W 2016 r. amerykańska grupa specjalistów ds. usług profilaktycznych zaleciła, aby kobiety w wieku od 50 do 74 lat, a więc w przedziale wiekowym, w którym wzrasta ryzyko pojawienia się raka piersi - raz na dwa lata poddawały się badaniu mammograficznemu.

Okazuje się, że tego typu diagnostyka wykrywa nie tylko potencjalne guzy nowotworowe, ale także pokazuje zwapnienia tętnic piersiowych.

Takiego odkrycia dokonał zespół specjalistów z University of California w San Diego pracujących pod kierownictwem dr Quana Minha Bui. Wyniki ich pracy zostały zaprezentowane podczas jednej z sesji naukowych kongresu American Heart Association, który odbył się w listopadzie 2019 r. w Filadelfii (Pensylwania).

Zwapnienie tętnic piersi jest często powiązane ze zwapnieniem tętnicy wieńcowej, która transportuje dotlenioną krew do serca.

Wapń w tętnicach wieńcowych jest silnym predyktorem chorób sercowo - naczyniowych. Lekarze wykorzystują skany tomografii komputerowej do badania tego typu potencjalnie niebezpiecznych zmian.

Dr Bui twierdzi, że zwapnienie tętnic piersi może pomóc w identyfikacji kobiet, które są narażone na problemy sercowo - naczyniowe, w tym zawał serca i udar. Mammografia jest w stanie wskazać stany, w których serce nie jest w stanie skutecznie pompować krwi.

W badaniu, realizowanym przez University of California w San Diego, przeanalizowano dane z dokumentacji medycznej 278 kobiet w średnim wieku ok. 61 lat. Dane te obejmowały okres 2006 – 2016. Wszystkie uczestniczki przeszły zarówno mammografię, jak i tomografię wieńcową. Naukowcy zaobserwowali, że aż 90 spośród nich (32 proc.) miało zwapnienie tętnic piersi, a 19 z nich (7 proc.) doświadczyło niewydolności serca.

Po skorygowaniu wyników analizy o czynniki zakłócające, w tym: wiek, schorzenia typu cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi i inne czynniki ryzyka niewydolności serca - badacze stwierdzili, że u kobiet ze zwapnieniem tętnic piersi prawdopodobieństwo wystąpienia lub rozwinięcia się niewydolności serca było 2,2 razy większe w porównaniu z osobami, u których nie zaobserwowano nagromadzenia wapnia.

- Zapobieganie rozwojowi niewydolności serca jest ważne, ponieważ odpowiedni ryb życia i ewentualne wdrożenie leczenia farmakologicznego  praktycznie w stu procentach uchronić może przed poważnymi konsekwencjami rozwoju choroby – uważa dr Erin Michos, dyrektor ds. zdrowia sercowo - naczyniowego kobiet w Johns Hopkins School of Medicine w Baltimore.

Naukowcy doradzają pracownikom służby zdrowia, aby do wyników badań mammograficznych, ujawniających nagromadzenie wapnia w tętnicach, dołączać informacje na temat konsekwencji niewydolności serca.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę