Aplikacja na telefon przyspiesza wykrycie ostrej niewydolności nerek.

04.08.2019
Nerki szybko diagnozowane

Diagnoza może być przeprowadzona zaledwie w ciągu kilkunastu minut, a nie kilku godzin. To ważne, bo ostra niewydolność nerek jest spowodowana poważnymi schorzeniami, na przykład posocznicą. Zagrożenie dotyka zdecydowanie częściej starszych pacjentów, jeśli leczenie nie  zostanie szybko podjęte, problemy rozszerzyć się mogą na inne narządy.

W ramach projektu diagnostycznego w londyńskim Royal Free Hospital lekarze i pielęgniarki otrzymywali sygnały ostrzegawcze za pośrednictwem aplikacji na telefon komórkowy mniej więcej w ciągu 14 minut, od momentu pobrania krwi pacjentów do badania. W standardowych procedurach stan ten zająłby kilka godzin. Ten rodzaj uszkodzenia nerek musi być szybko wykryty i natychmiast leczony. W przeciwnym przypadku zbyt wysoki poziom szkodliwych związków chemicznych może gromadzić się w organizmie, powodując niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia chorych.

Streams - nowy system alarmowy, opracowany przez Royal Free Hospital z firmą technologiczną DeepMind, wysyła wyniki bezpośrednio do personelu medycznego (w postaci łatwych do odczytania zestawień i wykresów).

W badaniu krwi analizowany jest m.in. poziom kreatyniny, organicznego związku chemicznego, który powstaje jako efektem przemian metabolicznych białka. Kreatynina filtrowana jest w nerkach i wydalana wraz z moczem, gdy poziom kreatyniny we krwi wzrasta - oznaczać to może, że niedomagają nerki. Za pomocą aplikacji analizuje się także inne parametry krwi. Ważne, że w ten sposób można monitorować stan chorego w czasie rzeczywistym, będąc w dowolnym miejscu. Szpitale doceniły także obniżenie kosztów przekazywania analiz krwi.

Specjaliści z University College London przeanalizowali dane pochodzące z ocenianej aplikacji. Obejmowały one ok. 12 tys. alertów sugerujących ostrą niewydolność nerek. Mary Emerson, główna pielęgniarka w Royal Free Hospital, powiedziała BBC, że system ten ma duży wpływ na jej pracę. - Ogromną zmianą jest możliwość otrzymywania powiadomień o pacjentach w dowolnym miejscu w szpitalu - stwierdziła Mary Emerson. 

Analiza, opublikowana w czasopiśmie Nature Digital Medicine, wykazała, że dzięki aplikacji nie zanotowano „skokowej zmiany” w tempie powrotu do zdrowia pacjentów, ale nastąpiła „znacząca poprawa” w szybkim rozpoznawaniu ostrej niewydolności nerek.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę