Rak skóry - wskazanie na brachyterapię

11.12.2019
Rak skóry a brachyterapia

Nowe badania sugerują, że niechirurgiczne leczenie może być optymalnym rozwiązaniem dla niektórych osób z rakiem skóry. Jednak część ekspertów studzi emocje.

Chirurgiczne usuwanie tkanki rakowej skóry, zamrażanie i inne metody eliminowania zmienionego obszaru - są najczęstszymi sposobami walki z nowotworem. Napromienianie, powszechnie stosowane w przypadku innych rodzajów raka, jest rzadziej spotykane w przypadku nowotworów skóry.

Nowe badania, zaprezentowane podczas dorocznego spotkania Radiological Society of North America (grudzień 2019), sugerują, że dla niektórych osób z rakiem skóry radioterapia może być skuteczną alternatywą dla operacji.

Naukowcy twierdzą, że z nowego podejścia do terapii onkologicznej skorzystaliby w największym stopniu starsi ludzie. Takie rozwiązanie nie jest jednak najwłaściwsze w przypadku czerniaka ze zmianami na głowie lub szyi.

Radioterapia, o wysokiej dawce energii, zwana brachyterapią, polega na zastosowaniu napromieniania nakierowanego bezpośrednio na obszarach skóry, w których wykryto zmiany.

Taka terapia radiacyjna niesie ze sobą potencjalnie mniejsze efekty uboczne i charakteryzuje się krótszym czasem leczenia.

Naukowcy przyjrzeli się wpływowi brachyterapii na raka podstawnokomórkowego i raka płaskonabłonkowego (pierwszego i drugiego stopnia) często występujących rodzajów raka skóry.

- Bezpośrednia aplikacja, bez usuwania zmienionego fragmentu skóry, może być bezpieczną opcją dla starszych osób, najczęściej obciążonych dodatkowymi problemami medycznymi – uważa dr Ashwatha Narayana, prezes Departamentu Radioterapii Onkologicznej w szpitalu Northern Westchester w Mount Kisco w Nowym Jorku.

Narayana wyliczył, że brachyterapia ma poziom wyleczenia na poziomie 96 proc. - u osób z rakiem płaskonabłonkowym i 98 proc. - z rakiem podstawnokomórkowym. Mediana czasu obserwacji w badaniu wyniosła dwa lata, ale standardowy okres obserwacji powinien sięgać co najmniej czterech lat. Nie ma jeszcze długoterminowych dowodów na leczenie raka skóry za pomocą brachyterapii dużą dawką.

Eksperci, którzy dokonali oceny podsumowania badań, stwierdzili, że jest zbyt wcześnie, aby rozważyć brachyterapię jako alternatywną metodę leczenia wobec zabiegu chirurgicznego.

Dr Desiree Ratner, rzeczniczka Fundacji Raka Skóry i profesor dermatologii w NYU Langone Health Medical Center, wskazała, że brachyterapię stosuje się częściej w przypadku innych nowotworów, takich jak rak prostaty lub rak piersi. I dodała, że napromienianie w przypadku raka skóry jest zwykle zarezerwowane jako terapia drugiego rzutu, gdyż skuteczność i bezpieczeństwo brachyterapii w tego typu rozpoznaniach nie zostały jeszcze udowodnione.

Martin A. Weinstock, profesor dermatologii i epidemiologii na Brown University w Rhode Island ma zastrzeżenia, że w badaniu nie zastosowano danych randomizowanych i że 70 osób to zbyt mała próba badawcza.Radioterapia może być skutecznym leczeniem, ale ogólnie rzecz ujmując nie optymalnym ze względu na skutki uboczne.

Poza tym brachyterapia jest droga, dlatego stosuje się ją tylko w szczególnych przypadkach.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę