Gdzie jest wagina?

14.05.2018
Tajemnice budowy ciała kobiety (pixabay)

Na tysiąc pytanych Brytyjek zaledwie 56 proc. poprawnie zlokalizowało waginę na standardowej ilustracji służącej do celów medycznych. Im bardziej szczegółowe pytania, tym większe problemy z poprawną odpowiedzią.

Szukający prostego wyjaśnienia tak przygnębiających rezultatów nie będą mieli łatwego zadania. Pytania zadawano bowiem nie kilkunastoletnim dziewczynkom, ale jak najbardziej dorosłym, świadomym swojej seksualności kobietom, a sondę nie przeprowadzono przed erą rewolucji informacyjnej, ale współcześnie, bo we wrześniu 2016 r.

Bardziej skomplikowane zadanie, polegające na wskazaniu: sromu przebrnęło tylko 40 proc. kobiet. Dalej było tylko gorzej, bowiem problemy ze zlokalizowaniem: macicy, szyjki macicy, jajowodów, jajników miało aż 70 proc. ankietowanych osób.

- Z takim poziomem wiedzy trudno nawiązać właściwy kontakt z lekarzem, bo pojawia się silna bariera, gdy zachodzi konieczność porozmawiania o aspektach zdrowotnych dotyczących funkcjonowania żeńskich narządów płciowych – przekonuje Helen Stokes-Lampard z brytyjskiej organizacji Royal College of General Practitioners, oceniająca wyniki badań ankietowych przeprowadzonych na zlecenie charytatywnej organizacji Eve Appeal.

Podobne badanie, zrealizowane w 2010 r. wśród amerykańskich studentów, wykazało, że 74 proc. mężczyzn oraz 46 proc. kobiet nie wiedziało gdzie zlokalizowana jest szyjka macicy. Największe zdziwienie przyniosła odpowiedź na pytanie gdzie jest łechtaczka. Nie wiedziało tego 73 proc. mężczyzn oraz 56 proc. kobiet!

W jakim celu zadaje się te dość intymne pytania? Z pewnością nie po to, aby wzbudzać niezdrowe emocje. Chodzi o to, żeby uzmysłowić zarówno pytanym, jak i tym, którzy analizują ich odpowiedzi jak niebezpieczny może być brak znajomości własnego ciała i wynikająca z niego niska świadomość zagrożeń będących skutkiem dysfunkcji narządów płciowych współczesnej kobiety.

Dolegliwości chorobowe przytrafiają się i w zdecydowanej większości przypadków są to zdarzenie losowe, bowiem ich przyczyna nie wynika ze świadomego działania kobiety. Coraz częściej bywa i tak, że wizyta u ginekologów, specjalistów z zakresu chirurgii plastycznej spowodowana jest wyłącznie względami estetycznymi.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę