Rak czai się na pracujących w nocy

19.01.2020
Noc jest od spania

Długoletnia praca na zmiany, w systemie noc – dzień, może powodować zwiększone ryzyko pojawienia się nowotworów układu krwiotwórczego.

Atakujące układ krwiotwórczy nowotwory, takie jak: białaczka i chłoniak mają charakterystyczne czynniki ryzyka, jednak w większości przypadków geneza choroby jest nieznana.

Próbując lepiej zrozumieć czynniki ryzyka, naukowcy niedawno zbadali związek między pracą na zmianie nocnej, a ryzykiem zachorowania na raka krwiotwórczego.

W dużym badaniu, opublikowanym w JNCI Cancer Spectrum, zinterpretowano dane z analizy stanu zdrowia pielęgniarek pracujących w USA. Uczestniczyło w nim ponad 120 tys. pielęgniarek w wieku od 30 do 55 lat. Podobne badanie wykonano w oparciu o ocenę zdrowia ponad 115 tys. pielęgniarek w wieku od 25 do 42 lat.

Naukowcy uznali, że pielęgniarki, które pracują przez długi czas w systemie rotacyjnej pracy nocnej (ponad 15 lat), są bardziej narażone na rozwój raka krwi.

W 2019 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem sklasyfikowała pracę nocną na zmiany jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy. Poprzednie badania wykazały, że zaburzenia w funkcjonowaniu zegara biologicznego ma istotny wpływ na mniejszą odporność organizmu na choroby nowotworowe krwi.

Spekuluje się, że praca nocna może tłumić melatoninę, która reguluje sen i jest silnym przeciwutleniaczem (chroni komórki przed szkodliwymi wolnymi rodnikami).

Osoby pracujące przez lata na nocnej zmianie są bardziej skłonne do: starzenia się, mają wyższy wskaźnik masy ciała, wyższy poziom poboru energii, częściej palą i częściej stosują leki, mogące mieć uboczny skutek w postaci nieprawidłowego funkcjonowania systemu immunologicznego organizmu.

Istnieje wiele czynników zawodowych, środowiskowych, stylu życia i fizjologicznych, które mogą tłumaczyć związek między pracą nocną a większą częstością występowania raka krwiotwórczego.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę