Taniec zabija demencję

08.08.2019
Taniec odpędza demencję foto pixabay

Badanie pilotażowe przeprowadzone przez naukowców z University of Otago wykazało ogromny pozytywny wpływ muzyki i tańca na starsze osoby z demencją.

Główna autorka Ting Choo, absolwentka Dance Studies Masters, twierdzi, że celem badania było promowanie lepszej jakości życia osób z demencją poprzez zapewnienie stymulacji pamięci, wpływanie pozytywnie na nastrój i uruchamianie interakcji społecznych.

Realizowany w ciągu dziesięciu tygodniowych sesji program intuicyjnego wykorzystania ruchu (IMR) miał oddziaływać na wyobraźnię i dobry nastrój 22 uczestników eksperymentu, motywując ich do tańca i wzmożonych interakcji personalnych.

Wyniki badań, opublikowane w American Journal of Alzheimer's Disease & Other Demementias , pokazują, że seniorzy zgłaszali znaczną poprawę jakości życia już po sesji szóstej.

- Wyjątkowo reagowali na muzykę i wykazywali entuzjazm w poruszaniu się do taktu, bez względu na fizyczne ograniczenia. Pozytywne reakcje, takie jak przywoływanie wspomnień, spontaniczne tańce i żarty obserwowano podczas każdej sesji – zapewniała Ting Choo.

- Te obserwacje odwracają stereotypowe rozumienie, że osoby starsze są bierne i stronią od ruchu. Muzyka stymuluje ich reakcje znacznie lepiej niż instrukcje werbalne - mówi Ting Choo.

Naukowcy zamierzają teraz rozszerzyć badanie pilotażowe IMR. Choo jest przekonana, że wykorzystanie sztuki: w tym malarstwa, muzyki, teatru i tańca, było dotychczas niedoceniane w terapiach z powodu braku standardów wykorzystywania tego typu stymulatorów, oczywiście nie było także spójnych wyników badań.

- Jako była tancerka i obecna nauczycielka tańca zderzałam się na co dzień z niezrozumieniem sztuki jako elementu terapii. Trudno się zatem dziwić, że nikt nie badał czy taniec i muzyka w jakikolwiek sposób oddziałuje pozytywnie na demencję, redukując poziom negatywnych skutków tej choroby.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę