Uwaga na sterydy aplikowane przy chorobie zwyrodnieniowej stawów

22.10.2019
Kłopoty przy zwyrodnieniu stawów foto pixabay

Choroba zwyrodnieniowa stawów  jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności starszych osób. Cierpi na nią co dziesiąty mężczyzna i co piąta kobieta w wieku ponad 60 lat. Standardem w przezwyciężaniu uciążliwych objawów choroby są sterydy (steroidy) - niestety niewolne od poważnych skutków ubocznych.

Najczęstsze objawy choroby zwyrodnieniowej stawów to: ból, zmniejszony zakres ruchu, ograniczona elastyczność, obrzęk i sztywność.  Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów koncentruje się na zwiększeniu aktywności fizycznej, ćwiczeniach wzmacniających mięśnie, przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, stosowaniu specjalistycznej rehabilitacji. W ostateczności zalecany jest zabieg chirurgiczny.

Nowe, badanie, przeprowadzone przez naukowców z Boston University School of Medicine, wykazało, że iniekcje ze sterydami, najczęściej aplikowane w biodra i kolana pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, są bardziej niebezpieczne niż wcześniej sądzono.

Naukowcy ustalili, że zapalenie stawów, a w efekcie ich trwałe uszkodzenie może być niezamierzonym skutkiem wstrzyknięć kortykosteroidów (hormony steroidowe), a więc terapii mającej przeciwdziałać skutkom choroby zwyrodnieniowej.

Kortykosteroidy stosuje się w celu złagodzenia stanu zapalnego stawów (wstrzykuje się je w celu złagodzenia bólu i obrzęku). Zastrzyki steroidowe mogą przyspieszyć konieczność wymiany stawu biodrowego lub kolanowego.

Badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie Radiology, ujawnia, w jaki sposób kortykosteroidy, chociaż z reguły łagodzą ból i inne objawy stanów zapalnych - wiążą się z powikłaniami, które potencjalnie mogą przyspieszyć zniszczenie stawu.

- Zastrzyki te bywają bardzo szkodliwe dla stawów, gdyż zwiększają ryzyko poważnych powikłań – zakomunikował dr Ali Guermazi, szef radiologii w VA Boston Healthcare System i profesor w BUSM.

- Wstrzykując śródstawowo kortykosteroidy – należy poważnie ocenić wszelkie za i przeciw. Informacja dotycząca powikłań powinna być częścią zgody pacjenta na leczenie, niestety taki warunek nie jest obecnie spełniony – dodał dr Ali Guermazi.

Autorzy badania dokonali przeglądu istniejącej literatury na temat powikłań wstrzyknięć steroidów. Ustalili cztery główne niekorzystne skutki leczenia, a mianowicie szybkie zniszczenie stawów z utratą kości, powikłania związane z martwicą tkanki kostnej, uszkodzenia podchrzęstnej, przyspieszony postęp choroby zwyrodnieniowej stawów wraz z utratą przestrzeni stawowej.

Naukowcy zalecają, aby lekarze przepisując zastrzyki steroidowe, przedstawiali pacjentom formularze zgody informujące o ryzyku powikłań związanym z zastrzykami. W ten sposób pacjenci będą świadomi ryzyka związanego z leczeniem.

Lekarze powinni dokładnie sprawdzić i zbadać pacjentów z łagodnym zapaleniem kości i stawów (bez objawów radiologicznych), którzy zostali skierowani na zastrzyki.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę