Koronawirus a obrzęk mózgu

03.04.2020
Mózg w konfrontacji z COVID-19 foto pixabay

Lekarze zaobserwowali niepokojące objawy neurologiczne u części pacjentów z Covid-19. Neurolodzy na całym świecie twierdzą, że u pewnego odsetka pacjentów z Covid-19 (na szczęście niewielkiego) rozwijają się poważne zaburzenia mózgu.

Gorączka, kaszel i trudności w oddychaniu są typowymi cechami zakażenia koronawirusem, niektórzy pacjenci mają dolegliwości neurologiczne. Te zespoły neurologiczne łączą się z innymi niezwykłymi objawami, takimi jak utrata węchu i smaku, a także dolegliwościami kardiologicznymi.

Na początku marca 74-letni mężczyzna przyszedł na pogotowie w Boca Raton na Florydzie z kaszlem i gorączką, ale prześwietlenie wykluczyło zapalenie płuc i został odesłany do domu. Następnego dnia, kiedy gorączka wzrosła, rodzina przywiozła  go do szpitala. Mężczyzna miał trudności w oddychaniu i nie mógł powiedzieć lekarzom jak się nazywa, ani wyjaśnić, co mu dolega  - stracił zdolność mówienia.

Pacjent, który miał przewlekłą chorobę płuc i chorobę Parkinsona, machał gwałtownie rękami i nogami i wydawał się mieć atak. Lekarze podejrzewali, że ma Covid-19 - został przetestowany. Wynik był pozytywny.

Lekarze w Detroit zgłosili kolejny niepokojący przypadek dotyczący pracownika linii lotniczej. Osoba ta była roztrzęsiona, skarżyła się na ból głowy, co prawda potrafiła powiedzieć lekarzom jak się nazywa, ale niewiele więcej. Skany mózgu wykazały obrzęk i stan zapalny w kilku regionach, zauważono także obszary, w których obumarły niektóre komórki.

Lekarze zdiagnozowali niebezpieczny stan zwany ostrą encefalopatią, rzadkie powikłanie grypy i innych infekcji wirusowych.

- Może to oznaczać, że wirus bezpośrednio atakuje mózg – na szczęście w rzadkich przypadkach - zakomunikowała dr Elissa Fory, neurolog z Henry Ford Health System.

To doniesienie jest zgodne z podobnymi obserwacjami lekarzy we Włoszech i innych częściach świata. Opisywali oni pacjentów z udarem, objawami podobnymi do zapalenia mózgu pacjentów z zakrzepami krwi w mózgu, a także skarżących się na mrowienie lub drętwienie kończyn - akroparestezją.

Według dr Alessandro Padovaniego, którego szpital Uniwersytetu Brescia we Włoszech otworzył osobny oddział NeuroCovid, aby opiekować się pacjentami ze schorzeniami neurologicznymi, twierdzi, że w niektórych przypadkach pacjenci majaczyli nawet przed wystąpieniem gorączki lub choroby układu oddechowego.

Pacjenci, którzy przychodzą z encefalopatią, są zdezorientowani i ospali, mogą wyglądać na oszołomionych, zachowują się dziwnie lub wpatrując się w dal. Mogą mieć także napady neurologiczne wymagające natychmiastowej opieki medycznej. Eksperci ostrzegają pracowników służby zdrowia, którzy leczą takich pacjentów, aby rozpoznali czy ich podopieczni mają Covid-19, a więc powinni być leczeni szczególnie ostrożnie (w celu ochrony przed infekcją).

Dr Sherry HY twierdzi, że nadal mało wiemy na temat objawów neurologicznych, ale trwają starania o zbadanie tego zjawiska.

Chou, neurolog z University of Pittsburgh School of Medicine, który kieruje zespołem badaczy z Neurocritical Care Society, mówi: absolutnie potrzebujemy informacji, w przeciwnym razie będziemy ślepi. Nie mamy ratunku dla mózgu. Jeśli płuca zostaną zajęte, możemy umieścić pacjenta w respiratorze i mieć nadzieję na wyleczenie, w przypadku mózgu nie mamy takiej możliwości.

- Na szczęście większość pacjentów z Covid-19  nie manifestuje problemów neurologicznych - powiedział dr Robert Stevens, neurolog z Johns Hopkins School of Medicine w Baltimore.

Specjaliści twierdzą, że jest jeszcze za wcześnie, aby sformułować ostateczne stwierdzenia lub zidentyfikować konkretne mechanizmy, za pomocą których nowy koronawirus wpływa na układ neurologiczny.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę