Szczepionka ze zbawiennym skutkiem ubocznym

02.10.2019

Szczepionka przeciw gruźlicy, stosowana na obszarach gdzie wciąż występuje niebezpieczeństwo rozwoju takiej choroby, może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc - wynika z badania trwającego… sześć dekad.

Bacille Calmette-Guerin (BCG),  jedna ze szczepionek mająca zapobiegać gruźlicy, nie jest aplikowana dzieciom w państwach, w których ryzyko epidemii tej choroby nie występuje.

Tymczasem badanie, rozpoczęte jeszcze w latach 30. XX w., sugeruje, że BCG  może mieć pożądane …skutki uboczne.

W grupie ludzi zaszczepionych BCG notuje się 2,5-krotnie niższy odsetek zachorowań na raka płuc  - zapewnił jedna z autorek badań dr Naomi Aronson, dyrektorka ds. chorób zakaźnych w Uniformed Services University w Bethesda. Niższy wskaźnik występowania raka płuc zarejestrowano wśród osób, które otrzymały szczepionkę i to bez względu na to, gdzie mieszkały, czy paliły tytoń, piły alkohol i czy chorowały na gruźlicę.

Aronson powiedziała, że BCG w trudny do określenia sposób wpływa na układ odpornościowy, skutecznie zabezpieczając płuca przed rakiem. Uważa ona, że stosowanie szczepionki BCG w dzieciństwie może sprzyjać zmniejszeniu ryzyka raka płuc w ciągu całego życia.

Część analizy oparto na badaniach przeprowadzonych wśród 3 tys. dzieci Indian amerykańskich i Indian z Alaski w latach 30. XX wieku, którzy żyli w wielu miejscach USA. Niektórym z nich losowo podano szczepionkę BCG, niektórym placebo. Żadna z młodych osób nie miała gruźlicy. Szczepionkę podawano pomiędzy 5 a 11 rokiem życia, z medianą w wieku 8 lat.

W latach 1992-1998 naukowcy sprawdzili rekordy zdrowotne uczestników badania sprzed 60 lat. Stały się one przedmiotem analizy ostatnio realizowanego programu, którego rezultaty opublikowano 25 września 2019 r. w czasopiśmie JAMA Open.  

Dr Len Lichtenfeld, dyrektor medyczny American Cancer Society, przejrzał te badania i nazwał odkrycia fascynującymi. - Rzadko możemy korzystać z obserwacji rozciągniętej w tak długim okresie  - dodał. W jego opinii – póki co - jest mało prawdopodobne, żeby szczepionka BCG była powszechnie stosowana  w profilaktyce raka płuc. Badanie faktycznie wykazało statystycznie istotne zmniejszenie częstości występowania raka płuc, jednak liczba badanych przypadków była bardzo niska (u 42 osób objętych badaniem zdiagnozowano raka płuc).

Szczepionka BCG została przetestowana w leczeniu wielu innych nowotworów, jednak z niejednoznacznymi wynikami. W niektórych przypadkach wyglądało na to, że rezultat jest pozytywny, ale równie często  szczepionka nie miała wpływu na ujawnienie się i przebieg choroby nowotworowej.

Lichtenfeld zwrócił uwagę na fakt, że istnieje poważny niedobór szczepionki BCG, który ogranicza badania. Szczepionka wydaje się być skutecznym lekarstwem na pewien rodzaj raka pęcherza moczowego, ale lekarzom trudno jest uzyskać wystarczającą ilość BCG do badań w tym kierunku.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę