Tusz z wątroby do drukowania organu?

07.03.2018

Wydrukuj sobie wątrobę na drukarce 3D, używając tuszu z komórek macierzystych pobranych od dawcy. Nie to się jeszcze nie dzieje naprawdę, ale taki proces w skali laboratoryjnej naukowcom udało się już przeprowadzić.

Marskość wątroby to choroba, w której ratunkiem jest przeszczep organu. Okazuje się, że naukowcom z amerykańskiej firmy Organovo udało się opracować technologię pozyskiwania ludzkiej wątroby poprzez …drukowanie komórek tego organu na drukarce 3D.

O tym, że przeszczep komórek macierzystych może zregenerować uszkodzoną wątrobę wiadomo było od dawca. Informowali o tym m.in. szkoccy badacze na łamach „Nature Cell Biology”. Prof. Stuart Forbes z University Edinburgh wykorzystywał do badań komórki macierzyste pobrane z dróg żółciowych gryzoni. Namnożony w ten sposób materiał, po wstrzyknięciu do miejsca, w którym doszło do uszkodzenia wątroby, doprowadzał niemal do całkowitego jej odtworzenia.

Firma Organovo opisała proces drukowania fragmentu wątroby zapoczątkowanego pobraniem od zdrowego dawcy pojedynczych komórek macierzystych.

Namnożone komórki transportowane są do pojemników biodrukarki (to swego rodzaju znany powszechnie cartridge). Komórki biodrukarka 3D precyzyjnie nakłada na rusztowanie z hydrożelu. Powstała struktura poddawana jest procesom wzrostu, aby ostatecznie mogła być zastosowana w ratowaniu poważnie uszkodzonej wątroby.

Ben Shepherd, dyrektor medyczny Organovo, przewiduje, że w pierwszej kolejności metodę tę będzie można stosować u dzieci, a to ze względu na małe rozmiary wątroby i fakt, że organizm dziecka o wiele łatwiej regeneruje się niż osoby dorosłej.

O dużych szansach na wydrukowanie wątroby mówi prof. David Hay z University Edinburgh. Twierdzi on, że organ wydrukowany z komórek macierzystych miałby zdecydowanie większe szanse na sprawne funkcjonowanie w organizmie biorcy. Nie istniałoby ryzyko jego odrzucenia jako ciała obcego, a to jest wciąż duże niebezpieczeństwo w standardowych przeszczepach. Nie trzeba byłoby zatem stosować leków immunosupresyjnych, obniżających odporność organizmu pacjenta.

Zapisy: od pon. do piąt. od 8.00 do 20.00 tel. 608 006 106, 608 006 108, recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę