Niebieskie światło komputera skraca życie?

21.10.2019
Niebieskie światło niekorzystne dla zdrowia

Badanie przeprowadzone w Oregon State University (OSU) wskazuje, że fale elektromagnetyczne, emitowane przez diody elektroluminescencyjne, uszkadzają nie tylko siatkówkę oka – mogą być niebezpieczne nawet dla mózgu. Naukowcy sugerują, że tak zwane światło niebieskie, na które narażeni jesteśmy, korzystając na przykład z laptopów i telefonów komórkowych, może stymulować procesy starzenia.

Badanie, opublikowane w Aging and Mechanisms of Disease, przeprowadzono na muszce owocowej - Drosophila melanogaster. To często wykorzystywany przez naukowców organizm ze względu na fakt, że zachodzą w nim procesy komórkowe podobne do tych obserwowanych u ludzi.

Jaga Giebultowicz z OSU College of Science, która studiuje zegary biologiczne, zbadała, w jaki sposób muchy reagowały na codzienną, 12-godzinną emisję na niebieskie światło LED (o częstotliwości generowanej przez monitory m.in. telefonów i tabletów). Uczona stwierdziła, że światło przyspiesza procesy starzenia się organizmu.

Muchy poddane codziennym cyklom, trwającym 12 godzin w świetle i 12 godzin w ciemności - żyły krócej w porównaniu z muchami trzymanymi w całkowitej ciemności lub muchami przebywającymi w świetle z filtrowaną niebieską długością fal.

Muszki, wystawione na działanie niebieskiego światła, wykazywały uszkodzenie komórek siatkówki oka, ale także neuronów mózgu. U owadów poddawanych eksperymentom obserwowano upośledzoną ruchliwość (zdecydowanie zmniejszona została zdolność do wspinania się na ściany, co jest powszechnym zachowaniem wśród muszek owocówek).

Okazało się, że nawet muchy, u których nie rozwinęły się oczy, po ekspozycji na światło niebieskie doznawały uszkodzenia mózgu i zaburzeń ruchowych. To sugeruje, że oddziaływanie światła niebieskiego na organizm owadów odbywa się nie tylko za pośrednictwem oczu. Muchy, jeśli mają wybór, unikają niebieskiego światła.

 

- Fakt, że światło niebieskie przyspiesza starzenie się much był dla nas bardzo zaskakujący - powiedziała Jaga Giebultowicz. - Zmierzyliśmy ekspresję niektórych hormonów u much i stwierdziliśmy, że przy emisji światła LED w ich organizmach pojawiały się te typowe w sytuacjach stresowych. Zaobserwowaliśmy, że niebieskie światło wyraźnie skracało okres życia owadów w porównaniu z grupą kontrolną – przekonywała uczona.

Naturalne światło, zauważa Jaga Giebultowicz, ma zasadnicze znaczenie dla rytmu dobowego organizmu - 24-godzinny cykl procesów fizjologicznych, takich jak: aktywność fal mózgowych, produkcja hormonów i regeneracja komórek. Te mechanizm są ważnymi czynnikami w żywieniu i śnie.

- Istnieją dowody sugerujące, że zwiększona ekspozycja na sztuczne światło jest czynnikiem ryzyka zaburzeń snu i procesów okołodobowych - powiedziała. - Przy powszechnym stosowaniu oświetlenia LED, w tym stosowanego w wyświetlaczach urządzeń elektronicznych - ludzie narażeni są na zwiększoną ilość światła o niebieskim spektrum. Jednak technologia LED, nawet w najbardziej rozwiniętych krajach, nie była używana wystarczająco długo, aby poznać jej skutki na życie człowieka – twierdzi Jaga Giebultowicz.

Naukowcy przekonują, że jest kilka rzeczy, które każdy może zrobić dla zdrowia we własnym zakresie. Pomocne mogą być specjalne okulary z bursztynowymi soczewkami filtrującymi niebieskie światło, a telefony, laptopy i inne tego typu urządzenia można ustawić tak, aby blokowały niebieską emisję.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę