Koronawirusy na powierzchniach: jak długo pozostają groźne dla człowieka?

13.02.2020

Koronawirus 2019-nCoV ma wiele takich samych cech jak wirusy MERS (zespół Bliskiego Wschodu układu oddechowego) i SARS (zespół ciężkiego ostrego układu oddechowego), które również należą do rodziny wirusów koronawirusowych.

2019-nCoV rozprzestrzenia się w wyniku kontaktu człowieka z zanieczyszczonymi powierzchniami. Pojawienie się objawów grypopodobnych następuje w okresie od dwóch do dziesięciu dni.

Badacze z Departamentu Wirusologii Molekularnej i Medycznej na Ruhr-Universität Bochum dokonali przeglądu wyników 22 badań dotyczących koronawirusów (i ich dezaktywacji).

Jednym z głównych celów pracy naukowców była ocena, jak długo żyje koronawirus na powierzchniach i czy istnieją skuteczne środki, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Informacje te mogą być szczególnie cenne dla lekarzy, którzy są narażeni na największe ryzyko infekcji.

W szpitalach największe ryzyko infekcji związane jest ze stosowaniem klamek, ale także przycisków wywoływania, stolików nocnych, łóżek i innych przedmiotów, wykonanych z metalu lub plastiku, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie pacjentów.

Zespół badawczy ocenił, że wirusy żyjące na powierzchniach mogą pozostać groźne przez okres do dziewięciu dni. Średni wskaźnik przeżycia wynosił od czterech do pięciu dni, ale niska temperatura i wysoka wilgotność wydłużają żywotność wirusów.

W badaniu oceniono także roztwory czyszczące w różnych stężeniach i ich wpływ na żywotność patogenów. Roztwory wytworzono z alkoholu, nadtlenku wodoru, wybielacza, chlorku benzalkoniowego lub diglukonianu chlorheksydyny.

Naukowcy odkryli, że roztwory 62-71 proc. alkoholu, 0,5 proc. nadtlenku wodoru i 0,1 proc. wybielacza były najbardziej skuteczne w ochronie powierzchni przed wirusami.

Roztwory 0,05-0,2 proc. chlorku benzalkoniowego i 0,02 proc. diglukonianu chlorheksydyny nie były tak skuteczne w zabijaniu wirusów.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę