Kto śpi - dba o serce

21.02.2019
Sen krzepi serce foto pixabay

Kto śpi nie tylko nie grzeszy, ale także reguluje system, który prawdopodobnie pomaga chronić organizm przed schorzeniami sercowo - naczyniowymi.

Sen dobrej jakości jest ważny dla zdrowia sercowo - naczyniowego - ośwaidczyli naukowcy z Massachusetts General Hospital (MGH) w Bostonie. Badali oni rozwój miażdżycy tętnic u myszy. Chodzi o to, że płytki lub złogi tłuszczowe gromadzą się w tętnicach, powodując ich zwężenie i usztywnienie.

Naukowcy odkryli, że myszy z zaburzeniami snu mają większe płytki w tętnicach niż gryzonie, które się wysypiają. Myszy z zaburzeniami snu nie tylko miały większe ilości krążących komórek zapalnych, ale wytwarzały mniejsze ilości hipokretyny, która jest hormonem mózgowym, kontrolującym stan czuwania.

Naukowcy zaobserwowali zmniejszenie miażdżycy i komórek zapalnych u myszy, które otrzymywały suplementację hipokretyną. Ich odkrycia pokazują, że sen wpływa na zdrowie sercowo - naczyniowe poprzez regulację wytwarzania hipokretyny w mózgu. Czasopismo Nature opublikowało niedawno artykuł na temat tego badania.

- Zidentyfikowaliśmy mechanizm, za pomocą którego hormon mózgowy kontroluje produkcję komórek zapalnych w szpiku kostnym w sposób, który pomaga chronić naczynia krwionośne przed uszkodzeniem, mówi dr hab. Filip K. Swirski z MGH i Harvard Medical School (Boston). Hormon mózgowy kontroluje produkcję komórek zapalnych w szpiku kostnym w sposób, który pomaga chronić naczynia krwionośne przed uszkodzeniem.

Wiele badań potwierdza, że brak snu wiąże się z długoterminowymi aberacjami zdrowotnymi, takimi jak: otyłość, cukrzyca typu 2, depresja i choroby serca. Jednak nie rzucają one wiele światła na mechanizmy biologiczne leżące u podstaw tych zależności.

Dr Swirski i jego koledzy postanowili zbadać, w jaki sposób sen może pomóc w utrzymaniu zdrowia. Skoncentrowali się oni na rozwoju miażdżycy. Płytki, które powstają w procesach miażdżycowych mogą tworzyć się przez lata. Składają się z wapnia, cząsteczek tłuszczu, cholesterolu i innych substancji. W miarę ich gromadzenia zmniejsza się przepływ krwi bogatej w składniki odżywcze i tlen.

Co drugiemu gryzoniowi genetycznie predysponowanemu do rozwoju miażdżycy, badacze pozwolili na długi i głęboki sen, natomiast drugiej połowie zwierząt przeszkadzali w spaniu. Zespół odkrył, że myszy z zaburzeniami snu mają rozwinięte płytki tętnicze, które są nawet o jedną trzecią większe od przeciętnych. Myszy takie produkowały również dwukrotnie więcej zapalnych krwinek białych w szpiku kostnym, a ich mózgi wytwarzały mniej hipokretyny.

Miażdżyca tętnic rozwijała się wolniej u myszy z zaburzeniami snu, które otrzymywały suplementację hipokretyną w porównaniu z tymi, którym jej nie podawano.

Autorzy badania zauważają, że hipokretyna kontroluje produkcję krwinek w szpiku kostnym poprzez regulację CSF1, który jest typem białka sygnałowego.

Naukowcy twierdzą, że wzrost liczby białych ciałek krwi i przyspieszenie miażdżycy u myszy z zaburzeniami snu spowodowane jest zmniejszeniem stężenia hipokretyny i wzrostem CSF1. 

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę