Aktywowany światłem iryd celuje w komórki rakowe

04.02.2019
Iryd i światło niosą śmierć komórkom nowotworowym foto: pixabay

Innowacyjne podejście do terapii raka opiera się na irydzie, który może, po aktywacji światłem, niszczyć komórki nowotworowe.

Naukowcy z University of Warwick w Wielkiej Brytanii przeprowadzili niedawno badanie, którego wyniki sugerują, że zastosowanie terapii fotodynamicznej (wykorzystującej cząstki światła do aktywacji określonych związków chemicznych) - może być skuteczną metodą w walce z nowotworami.

Naukowcy udowadniają, iż cząstki modyfikowane irydem mogą powodować niszczenie komórek nowotworowych (po aktywacji wiązką promieni świetlnych).

Specjaliści z University of Warwick wyjaśniają, że iryd związany z albuminą - która jest białkiem obecnym we krwi - może selektywnie “włączać" utleniające się związki w jądrze komórek nowotworowych. Związki te powodują samodestrukcję komórki.

- To zdumiewające, że duże białko może przeniknąć do komórek nowotworowych wraz z irydem, prowadząc do zniszczenia komórek nowotworowych w wyniku aktywacji cząstek zawierających metal światłem widzialnym - mówi współautor badania, prof. Peter Sadler.

- O ile technologia ta zostanie wykorzystana w warunkach klinicznych, może być skuteczna w walce z opornymi na leczenie rodzajami raka, eliminując przy tym skutki uboczne chemioterapii - zapewnia prof. Peter Sadler

Zespół naukowców zaprojektował specjalną “powłokę", która umożliwiła irydowi "połączenie" się z albuminą (rozpuszczalne białka). Struktura taka działa jako skuteczny fotosensybilizator (związek chemiczny mający zdolność pochłaniania energii promieniowania świetlnego i przekazywania jej substancjom biorącym udział w reakcjach fotochemicznych). Taka "broń" celuje w atomy tlenu w komórkach nowotworowych. W nowym podejściu albumina pomaga dostarczyć związek irydu bezpośrednio do jądra komórek rakowych. W odpowiednim momencie naukowcy aktywują związek w wyniku jego ekspozycji na światło.

Naukowcom udało się śledzić wszystkie te zmiany w czasie rzeczywistym za pomocą mikroskopu, ponieważ połączone iryd i albumina stały się fosforyzujące, przez co ich droga jest łatwa do zaobserwowania.

Uczeni piszą, że kombinacja irydu i albuminy wykazuje długi czas trwania fosforescencji, a produkt jest skuteczny wobec szeregu linii komórek rakowych.

- To fascynujące - uważa współautorka badań Cinzia Imberti - w jaki sposób albumina może dostarczyć fotosensybilizator do jądra komórek rakowych.

Imberti stwierdza również, że naukowcy są w stanie w szybkim tempie rozwinąć ten obiecujący związek. - Nasz zespół jest nie tylko wyjątkowo multidyscyplinarny, mówi Imberti. Mamy biologów, chemików i farmaceutów, młodych naukowców z Chin, Indii i Włoch wspieranych przez Royal Society Newton i Sir Henry Wellcome Fellowships.

Następnym krokiem dla zespołu będzie przeprowadzenie przedklinicznych badań nowego związku - w celu dalszej oceny jego bezpieczeństwa i skuteczności w leczeniu różnych rodzajów raka.

Badanie opisano w czasopiśmie Angewandte Chemie International Edition.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę