Spodziectwo - a zaburzenia neurorozwojowe

08.01.2019
Spodziectwo a psychika foto pixabay

W Szwecji przeprowadzono badania określające występowanie ryzyka zaburzeń neurorozwojowych u mężczyzn ze spodziectwem.

Spodziectwo można leczyć. Ale jak? Na najistotniejsze aspekty sprawy wskazują specjaliści urologii dziecięcej, koordynujący w WMC leczenie komplementarne w zakresie urologii i nefrologii dziecięcej.

Warto, aby rodzice dzieci ze spodziectwem, którzy mają dylemat - co robić, zapoznali się z wynikami analizy przeprowadzonej właśnie w Szwecji.

W badaniu tym przeanalizowano sytuację 167 mężczyzn urodzonych ze spodziectwem w latach 1959 - 1994 w Sztokholmie lub Göteborgu. Do grupy tej dotarto dzięki rejestrom szpitalnym.

Średni wiek ankietowanych mężczyzn wynosił 33,5 lat (zakres od 19 do 54 lat). Każdy z uczestników miał dokonać samooceny w zakresie objawów:
- depresyjnych,
- lękowych,
- obsesyjno-kompulsywnych,
- obejmujących zespół nadpobudliwości psychoruchowej.

33 osoby zgodziły się ponadto na dokładny wywiad psychiatryczny, który obejmował 17 najczęstszych diagnoz psychiatrycznych.

Okazuje się, że co piąta osoba ze spodziectwem (dokładnie 21 proc.) wskazywała na pewne nieprawidłowości psychiczne (obecne lub wcześniejsze). Z tym, że samoocena taka, przynajmniej w zakresie depresji, lęku lub objawów obsesyjno-kompulsywnych nie była zauważalnie częstsza niż w grupie kontrolnej.

Zauważono jednocześnie, że stopień wady był jednoznacznie skorelowany z poziomem i częstotliwością występowania problemów psychicznych.

Badania wskazały na zwiększone ryzyko zaburzeń neurorozwojowych u mężczyzn urodzonych z tym rodzajem spodziectwa, przy którym ujście cewki moczowej znajduje się na spodniej powierzchni penisa.

Badania koordynowała prof. Lisa Örtqvist (Department of Women's and Children's Health, Karolinska Institutet, Stockholm, Sweden).

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę